Na terenie warszawskiego zoo odsłonięto tablice poświęconą Antoninie i Janowi Żabińskim, małżeństwu, którzy w trakcie wojny uratowali 300 ludzkich istnień. Tablica została odsłonięta z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów.
Tablica została umieszczona na Wilii „Pod Zwariowaną Gwiazdą”. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek, wiceprezydent Warszawy, Aldona Machnowska-Góra oraz dyrektor ogrodu Andrzej Kruszewicz.
Tablica upamiętnia Antoninę i Jana Żabińskich, którzy ryzykując własnym życiem stworzyli w warszawskim zoo azyl dla ponad 300 uciekinierów z warszawskiego getta i działaczy ruchu oporu prześladowanych przez Niemców.
Żabiński był dyrektorem ogrodu zoologicznego od 1928 r. Podczas niemieckiej okupacji, w opustoszałych pomieszczeniach ogrodu, ukrywał Żydów przemycanych z terenu getta. Żabiński osobiście brał udział w przemycie odwiedzając getto pod pozorem poszukiwania odpadów do karmienia świń, hodowanych wówczas na terenie ogrodu.
Amunicja schowana w zoo na wybiegu dla słoni
Dyrektor, jako aktywny członek ruchu oporu o ps. „Franciszek”, wykorzystywał ogród zoologiczny do celów konspiracyjnych o czym świadczy przechowywanie amunicji zakopanej na wybiegu dla słoni. Większą ilość materiałów wybuchowych ukrywano w szpitalu dla zwierząt. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie „Kińskim”.
W 1965 r. Antonina i Jan Żabińscy zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Fot. FB/WarszawskieZOO