sobota, 23 listopada, 2024

Spis powszechny. Jak się spisać na Pradze

Udostępnij

Każda osoba, niezależnie od wieku czy obywatelstwa, jest zobowiązana do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spisać musimy się do 30 września br. Najprościej zrobić przez internet, ale można też skorzystać z pomocy urzędników. W budynku urzędu dzielnicy Praga-Północ przygotowano specjalne stanowisko.

Najważniejszy cel spisu, to poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej warszawskiej Pragi-Północ i całej Polski. Dzięki tym danym będzie można analizować zmiany, jakie zaszły w procesach społecznych i ekonomicznych od czasu ostatniego spisu powszechnego w 2011 r. Wyniki spisu posłużą też do planowania działań w takich obszarach jak m.in. rodzina, rolnictwo czy rynek pracy.

Spisać musimy się wszyscy. Nawet dzieci i cudzoziemcy

Każda osoba mieszkająca w Polsce, niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku, jest zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

Warto również pamiętać o spisaniu współmieszkańców przebywających za granicą, jeśli nadal są zameldowani na stałe w naszym mieszkaniu.

Najłatwiej spisać się samemu. Jeśli nie, odwiedzi nas rachmistrz

Żeby spisać się samemu przez internet musimy wejść na stronę spis.gov.pl. Do elektronicznego formularza należy zalogować się korzystając z profilu zaufanego lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą spisać się w jednym z 18 punktów samo spisowych uruchomionych we wszystkich urzędach warszawskich dzielnic, również na Pradze-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15. Na spisujące się osoby czeka specjalnie przygotowane stanowisko.

W Warszawie przy ul. Kruczkowskiego 2 – w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta – działa stanowisko dla osób głuchych. Aby skorzystać ze stanowiska, należy wcześniej się umówić pod adresem e-mail: nsp2021@um.warszawa.pl

Jeżeli z ważnych powodów nie udało nam się spisać przez internet, należy spodziewać się telefonu lub nawet wizyty rachmistrza. Pamiętajmy, nie można mu odmówić. Brak współpracy może skończyć się nałożeniem grzywny.

Policja ostrzega przed metodą na rachmistrza

Wizyta rachmistrza, to jednak ostateczność. Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu. To z kolei pole do popisu dla oszustów, którzy podszywając się pod rachmistrzów, mogą próbować wymusić od nas dane.

Dlatego pamiętajmy:

  1. tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99;
  2. w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze;
  3. rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer;
  4. rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne;
  5. rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania;

W razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza należy jak najszybciej powiadomić policje dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Czy można zaufać rachmistrzom?

Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach spisu są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Rachmistrzowie i pracownicy statystyki publicznej są obowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej złamanie grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne