sobota, 23 listopada, 2024

Miasto przekazało 19 nowych mieszkań. W kolejce wciąż czeka 500 rodzin

Udostępnij

Do zasobu lokalowego dzielnicy trafi 19 nowych mieszkań. Miasto skończyło właśnie remont kamienicy przy ul. Radzymińskiej. Na Pradze-Północ w kolejce po mieszkanie czeka około 500 rodzin.

Procedura przydziału mieszkań nowym lokatorom ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach. Jak zapewniają władze: klucze do 19 odnowionych mieszkań lokatorzy dostaną jeszcze w tym roku.

radzymińska 63 balkon widok
Widok z mieszkania przy ul. Radzymińskiej 63 na ulicę

– To już 23 kamienica na Pradze-Północ zmodernizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. W przypadku 6 kolejnych budynków mieszkalnych prace nadal trwają – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.
Kamienica przy ul. Radzymińskiej 63 po kompleksowej modernizacji znów będzie służyła mieszkańcom dzielnicy. Budynek powstał w 1880 r. Składa się z czterech kondygnacji, nieużytkowego poddasza oraz piwnicy i jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Jego kapitalny remont kosztował ponad 7 milionów złotych.

Kropla w morzu potrzeb mieszkaniowych Pragi

Na Pradze-Północ w kolejce po mieszkanie czeka obecnie ok. 500 rodzin. – Inwestycje mieszkaniowe miasta cieszą, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb – komentują mieszkańcy.

Zabytkowy budynek wyremontowano zachowując historyczny wystrój, a także odnowiono zniszczone z biegiem lat elementy tj. gzymsy, dekoracyjne balustrady na balkonach. Udało się nawet odtworzyć detal – ceglany krzyż na ścianie szczytowej. Zgodnie ze stanem pierwotnym odtworzono drewniane stopnie i podesty, a na podłodze ułożono płytki nawiązujące do praskich wzorów z początku XX w.

radzymińska 63 kamienica od frontu
Wyremontowana kamienica przy ul. Radzymińskiej 63. Fot. Rafał Motyl

Przeprowadzono również częściową termomodernizację kamienicy, doposażono ją w centralne ogrzewanie oraz podłączono do ciepłej wody z sieci miejskiej. Ekipa remontowa wykonała również skomplikowane wzmocnienia konstrukcji budynku. Prace były prowadzone pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne