Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi przy pl. Hallera na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. W budynku znajduje się wiele lokali usługowo-handlowych, m.in. sklep sieci Carrefour Express, drogeria sieci Rossmann, pracownia krawiecka, solarium oraz fryzjer.
Budynek ma siedem kondygnacji, prowadzi do niego sześć klatek schodowych. Do budynku prowadzi droga wewnętrzna.
Znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.
Sklepy i usługi w budynku
28 listopada 2019 r. swoją działalność zainaugurował Teatr XL. Pod szyldem Tu Mi Wolno działa też kawiarnia.Wcześniej w lokalu był sklep obuwniczy.
10 października 2015 r. został otwarty kluboteatr Dzika Strona Wisły.
W latach 50. działała tu restauracja „Pod Niedźwiedziem”, w latach 90. pojawił się nocny klub Maxim, przemianowany później na sklep spożywczy M&G. Dzisiaj jest tu sklep ogólnospożywczy sieci Carrefour Express.
W części budynku od strony ul. Skoczylasa działała kawiarnia Piosenka (wcześniej Miś), która na końcu została przemianowana na Filipinkę. W latach 70. była tu deserowania typu Hortex.
Później działała tu jeszcze restauracja Delta, a obecnie jest tu Fantastic Studio (przestrzeń coworkingowa i sale konferencyjne na wynajem).
W latach 90. obok była wypożyczalnia kaset wideo, czyli VHS. Obecnie znajduje się tutaj pracownia krawiecka.
Na antresoli budynku od 1998 roku znajdowała się siedziba Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dziś partia już nie istnieje, a lokal należy do ugrupowania politycznego o nazwie Nowa Lewica.
Na dachu budynku znajduję się jedna z syren alarmowych, której celem jest ostrzeganie ludności w przypadku zagrożenia.
Historia budynku
Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Został zbudowany w 1952 roku.
Na zlecenie stołecznego konserwatora zabytków od sierpnia 2019 r. do lutego 2020 r. w budynkach na placu były prowadzone prace związane z kompleksowym remontem i konserwacją witryn prowadzących do lokali użytkowych.
W witrynach znajdują się drzwi, które posiadają ozdobne profilowane okładziny wykonane z blachy ocynkowanej, osadzone na konstrukcji drewnianej. Podczas prac konserwatorskich przeprowadzono naprawę elementów konstrukcji drewnianej, stalowej, a także okładzin wykonanych z blachy, z zachowaniem ich oryginalnego sposobu opracowania. Witryny zostały oszklone.
Na podstawie badań stratygraficznych określono oryginalną kolorystykę witryn. Na drzwiach lokalu użytkowego odtworzono uchwyty wzorowane na ocalałych w drzwiach przy pl. Hallera 8.
Informacje i ciekawostki
- Od 28 maja 1957 roku do 24 stycznia 1991 roku budynek posiadał adres pl. Juliana Leńskiego 5.
- Budynek ma wysokość 22 metrów.
Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Znajduje się na terenie układu urbanistycznego Osiedla Praga II wpisanego do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (decyzja nr 458/2010).
Położenie na mapie Warszawy