poniedziałek, 30 grudnia, 2024
PolecamyMieszkanie z przetargu, czyli jak taniej kupić lokal

Mieszkanie z przetargu, czyli jak taniej kupić lokal

Udostępnij

Mieszkanie można kupić nie tylko na wolnym rynku, ale również szukając okazji jaką z pewnością jest udział w przetargu organizowanym przez spółdzielnię mieszkaniową, gminę, czy Skarb Państwa. Na czym polega to w praktyce? Gdzie można znaleźć informacje o tego typu przetargach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Przetarg mieszkaniowy – na czym to polega w praktyce?

Przetarg to jedna z kilku istniejących form sprzedaży nieruchomości. Organizowany może być przez wiele różnych podmiotów, których przykładem mogą być wymienione we wstępie spółdzielnie mieszkaniowe, gminy, czy Skarb Państwa. Z jakiego powodu mieszkania są sprzedawane w drodze przetargu? Otóż, warto mieć świadomość, że przyczyny mogą być naprawdę różne, a przykładem może być sprzedaż mieszkań służbowych przez spółki Skarbu Państwa (np. PKP), czy sprzedaż lokali przez spółdzielnie mieszkaniowe po śmierci ich najemcy.

Kto może kupić mieszkanie w drodze przetargu? Wiele w tym przypadku zależy od jego rodzaju, ponieważ wyróżnić można licytacje ograniczone, które są dedykowane dla konkretnej grupy osób (np. członków danej spółdzielni) lub wyłączające z udziału wskazane osoby (np. pracowników spółdzielni wraz z rodzinami). Poza tym występują przetargi nieograniczone, które są organizowane dla każdego, kto spełnia wymagania danego postępowania.

Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?

Chcąc kupić mieszkanie w drodze przetargu warto wiedzieć, gdzie szukać informacji o tego typu licytacjach. Zgodnie z obowiązującym prawem ogłoszenia o przetargach muszą być umieszczone nie tylko w ogólnodostępnym miejscu znajdującym się w siedzibie ich organizatora, ale również publikowane w „sposób zwyczajowo przyjęty”, co oznacza publikację w lokalnej prasie bądź jej internetowych odpowiednikach. W przypadku urzędów samorządu terytorialnego ogłoszenie musi znaleźć się również w Biuletynie Informacji Publicznej. Informacje dotyczące przetargów mieszkaniowych (a także o licytacjach działek, domów, garaży i lokali użytkowych) z całej Polski można również wygodnie śledzić na stronie internetowej Listaprzetargow.pl. Znajdujące się na niej ogłoszenia są bowiem na bieżąco aktualizowane.

Istotny jest także fakt, że przepisy regulują nie tylko sposób publikacji ogłoszeń o przetargach, ale również ich treść. Co zatem muszą one zawierać? Otóż, konieczne jest powiadomienie między innymi o przedmiocie licytacji, jej organizatorze, warunkach udziału w przetargu i jego rodzaju, cenie wywoławczej i wysokości wadium, a także terminie oraz miejscu odbycia się aukcji.

Przetargi mieszkaniowe – procedury

Chcąc wziąć udział w przetargu mieszkaniowym należy spełnić warunki określone w ogłoszeniu. Następnie warto dokonać oględzin lokalu, co pozwala określić jego stan techniczny. W kolejnym etapie należy skompletować wymagane dokumenty oraz wpłacić wadium, które stanowi opłatę zabezpieczającą organizatora przetargu. W przypadku wygranej licytacji jest ono zaliczane na poczet ceny mieszkania, a przegranym wadium jest zwracane. Przepada ono jedynie w sytuacji, gdy dana osoba wygra licytację jednak nie wpłaci pozostałej kwoty w terminie. Po wygraniu aukcji należy bowiem dopłacić wylicytowaną sumę (po odjęciu wadium) oraz podpisać akt notarialny potwierdzający przeniesienie własności.

Podsumowując należy stwierdzić, że zakup mieszkania z przetargu to możliwość nabycia lokalu w naprawdę atrakcyjnej cenie. Nie należy zatem przejmować się tym, że z reguły lokal będzie wymagał remontu, ponieważ jest on zazwyczaj kupowany znacznie taniej niż nieruchomości oferowane na wolnym rynku.

Artykuł partnera

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości