czwartek, 2 stycznia, 2025
PolecamyKontener na gruz. Kiedy go wynająć? Czemu warto to zrobić?

Kontener na gruz. Kiedy go wynająć? Czemu warto to zrobić?

Udostępnij

Wynajem kontenera na gruz to doskonały sposób na wygodne i zgodne z prawem pozbycie się odpadów budowlanych. Jak działa taka usługa. Czemu warto się na nią zdecydować?

Dzikie wysypiska w polskich lasach to coraz rzadszy widok. Z jednej strony jest to wynik rosnącej świadomości ekologicznej i wiedzy na temat wpływu odpadów na stan środowiska i krajobrazu. Z drugiej zaś – coraz wyższych kar grożących ludziom wywożącym śmieci „na zielone”. Nie każdy jednak wie, jak w legalny i wygodny sposób pozbyć się odpadów wygenerowanych podczas prac remontowych lub budowlanych. Z myślą o takich czytelnikach przygotowaliśmy poradnik, w którym szczegółowo opisujemy związane z tym kwestie.

Czym są odpady budowlane? Najważniejsze rodzaje

Remont, budowa lub przebudowa domu oraz prace rozbiórkowe nieodłącznie związane są z generowaniem różnego rodzaju odpadów. Większość z nich nie może trafić do domowego pojemnika na odpady komunalne. Ze względu na zawartość szkodliwych dla ludzi i środowiska substancji wymagają składowania i utylizacji na innych warunkach. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim:

  • gruz budowlany: rozdrobniony beton, cegły, pustaki, bloczki silikatowe, dachówki itp.;
  • odpady materiałowe: opakowania plastikowe i tekturowe pochodzące po materiałach budowlanych, akcesoriach lub elementach instalacji;
  • zdemontowana armatura ceramika: np. muszle toaletowe, brodziki, kabiny prysznicowe, wanny, umywalki, baterie, rury, zawory itp.;
  • stolarka: ramy okienne, szyby, drzwi, ościeżnice itp.;
  • zużyte narzędzia i akcesoria takie jak wiadra, folie, nakładki lub elementy rusztowań;
  • materiały izolacyjne: wata, wełna, styropian, papa itp.

Odpady budowlane – jak legalnie się ich pozbyć?

Jak już wspomnieliśmy, wymienionych odpadów nie należy wyrzucać do zwykłego pojemnika, a tym bardziej zostawiać ich na dzikich wysypiskach. Przemawiają za tym co najmniej dwa powody. Pierwszy to troska o środowisko naturalne – znajdujące się w nich substancje mogą stanowić duże zagrożenie dla organizmów żywych. Drugi to perspektywa otrzymania kary finansowej. Ta może być naprawdę dotkliwa i w skrajnych sytuacjach wynieść kilka tysięcy złotych.

Odpady budowlane powinny być przewiezione do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnej (PSZOK-u). W każdej gminie działa co najmniej jeden taki punkt, przyjmujący odpady od mieszkańców bez dodatkowych opłat. Samodzielne dowiezienie gruzu dla osób niedysponujących odpowiednio dużym samochodem może jednak być trudne. Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu łatwo unikniemy związanych z tym problemów.

Wynajem kontenera na gruz – na czym polega?

Wynajem kontenera na gruz to praktyczny sposób na pozbycie się odpadów wygenerowanych podczas budowy. Polega to na zamówieniu specjalnego pojemnika dostosowanego do zbierania różnorodnych odpadów. Można składować w nim m.in. rozkruszony beton, cegły, płytki oraz zdemontowaną stolarkę czy armaturę sanitarną. Współpraca z firmą specjalizującą się w wynajmie kontenerów obejmuje nie tylko podstawienie pojemnika, ale też jego odbiór po zapełnieniu oraz legalną utylizację zgromadzonych odpadów.

Korzystając z oferty dobrych firm – np. https://krymar.eu – wynająć go na dowolny okres, dostosowując go do harmonogramu danej inwestycji i ilości wygenerowanych odpadów. Swoim klientom Krymar oferuje kontenery o różnej wielkości. Planując mniejszy remont, można ponadto wybrać worek typu big bag. Dzięki kontenerowemu wywozowi śmieci można skupić się na realizowanym projekcie, mając pewność, że odpadów zostaną zutylizowany w sposób zgodny z przepisami i bezpieczny dla środowiska.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości