czwartek, 18 kwietnia, 2024

Biegiem przez Pragę

Warto pomyśleć o swoim zdrowiu i dobrej kondycji. Na Pradze istnieje dużo możliwości do nadrobienia zimowych zaniedbań. Niestety dla wielu z nas wygospodarowanie kilku godzin w ciągu dnia na basen lub siłownię graniczy z cudem. Dlatego proponujemy najprostszą, a zarazem najlepszą form treningu.


Nie potrzebujesz specjalnej sali, ani urządzeń, możesz ćwiczyć wszędzie i o każdej porze. Na każdym osiedlu znajdzie się jakieś boisko lub pętla ulic gdzie można pobiegać. Twoja obecność nie wzbudzi specjalnego zainteresowania, a jeśli już, będzie to bardziej forma podziwu niż krytyki. Kiedy biegniesz, pracują wszystkie mięśnie. Twój układ nerwowy pozbywa się napięć, co czyni cię silniejszym w codziennej walce ze stresem.

Przede wszystkim spokojnie. Twoim największym wrogiem będzie nadmiar ambicji i chęć nadrobienia często wieloletnich zaległości. Na początku wystarczy, jeśli będziesz pokonywał dystans marszobiegiem, na tym etapie szybkość nie ma żadnego znaczenia. Dwa, trzy razy w tygodniu przez ok. 20 min, to najlepszy początek. Jak oddychać? – Przez usta! Zmęczenie i jego skutki potęgują się, gdy dostarczasz organizmowi za mało powietrza. Luźne ubranie, wygodne buty i można ruszać, ale…

Rozgrzewka

Nawet najprostsza rozgrzewka jest lepsza niż jej brak. Chociażby z tego powodu, że będzie ci się łatwiej biegło. Nie będziesz też narażony na kontuzje.

Przed wyjściem z domu
Krążenie stopą do wewnątrz i na zewnątrz, krążenie kolan w lekkim rozkroku do wewnątrz i na zewnątrz, krążenie bioder w jedna i drugą stronę. Każde ćwiczenia wykonujemy po 5 razy.

Na zewnątrz
Podskoki z nogi na nogę, krążenie ramion oburącz w przód i w tył, uderzanie piętami o pośladki, trucht z wysokim unoszeniem kolan.

Rozciąganie
W pozycji wyprostowanej przyciągamy kolano do klatki piersiowej (2x na nogę), opierając się o drzewo lub ławkę przyciągamy stopę do pośladków (2 x na nogę), wykonujemy 3 skłony.

Przed pierwszym treningiem warto odwiedzić lekarza, aby wykluczyć wszelkie ryzyko. Lepiej dmuchać na zimne, niż się sparzyć.

Przedstawiamy kilka osiedlowych tras, po których można biegać. Prosimy też o nadsyłanie własnych propozycji ścieżek na adres: przeglad@przegladpraski.pl. Wspólnie stworzymy biegową mapę Pragi.

  • Trasa 1. Wybrzeże Puckie
    Odcinek pomiędzy mostem Stefana Grota-Roweckiego na Żeraniu, a mostem Gdańskim. Zaczynamy pod wiaduktem, obok pętli tramwajowej. Trasa biegnie wiślanym wałem aż do mostu Gdańskiego. Dystans: 3,3 km
  • Trasa 2. Zoo
    Biegniemy dookoła zoo. Zaczynamy na rondzie Starzyńskiego przy barze „Fuks”. Biegniemy w kierunku Wisły, dalej Wybrzeżem Helskim do skrzyżowania z ul. Ratuszową, gdzie skręcamy w lewo i biegniemy do Jagiellońskiej. Przy kościele skręcamy w lewo i dobiegamy do ronda Starzyńskiego. Dystans: 2,9 km
  • Trasa 3. Wybrzeże Helskie/Szczecińskie
    Zaczynamy przy moście Gdańskim, biegniemy wzdłuż Wybrzeża Helskiego aż do mostu Świętokrzyskiego (od mostu Śląsko-Dabrowskiego zaczyna się Wybrzeże Szczecińskie). Dystans: 2,6 km
Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości