poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Budki dla owadów czy remonty szkolnych łazienek? Trwa kolejna edycja budżetu obywatelskiego

Projekty można zgłaszać do 25 stycznia 2022 r. Głosowanie potrwa od 15 do 30 czerwca 2022 r. Wybrane projekty będą realizowane w 2023 r.

Udostępnij

Trwa kolejna, dziewiąta już edycja budżetu obywatelskiego. Po raz kolejny mieszkańcy mogą zaproponować, na co przeznaczyć miejską kasę – w tym roku kwota do wydania to ponad 100 mln zł. Na Pradze-Północ do dyspozycji mieszkańców jest ponad 2,6 mln zł. Jest o co walczyć!

Swoje propozycje (projekty) można zgłaszać do 25 stycznia 2022 r. Następnie przebiega procedura opiniowania projektów, a głosowanie potrwa od 15 do 30 czerwca 2022 r. Wybrane projekty będą realizowane w 2023 r.

Składając projekt, warto pamiętać o zasadach, które te projekty muszą spełnić: muszą być możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego, muszą mieścić się w zadaniach własnych m.st. Warszawy oraz muszą być zlokalizowane na nieruchomościach pozostających we władaniu m.st. Warszawy.

Także w tym roku obowiązuje zasada ogólnodostępności, polegająca na bezpłatnym korzystaniu z projektu, minimalnej dostępności przez co najmniej 25 godzin tygodniowo, a także wskazaniu zasad rekrutacji, jeżeli projekt skierowany jest do ograniczonej grupy odbiorców.

Przed złożeniem projektu warto skorzystać z pomocy urzędników – zarówno organizowane są dyżury telefoniczne, e-mailowe, jak i jest możliwość przybycia na spotkania osobiście. Informacja o dyżurach jest dostępna na stronie: www.pragapn.um.warszawa.pl.

Kwota do wydania w tej edycji to aż 101 130 815 zł, w tym z puli ogólnomiejskiej przeznaczono 30 339 246 zł, a ze środków dzielnicowych kwotę 70 791 569 zł. Wyznaczono także wartość maksymalną jednego projektu – nie może przekroczyć 20 proc. kwoty dostępnej na danym poziomie. Zatem na jeden projekt ogólnomiejski można przeznaczyć 6 067 849 zł. Z kolei na Pradze-Północ kwotę przeznaczoną na poziom dzielnicowy ustalono na 2 629 401 zł, natomiast limit kwotowy na projekt na Pradze to 525 880,00 zł.

Warto zwrócić uwagę na te liczby! To ogromne kwoty, przekraczające całoroczne budżety wielu miast, o gminach wiejskich nie wspominając. Przykładowo: budżet 16-tysięcznego miasta Garwolina to nieco ponad 95 mln zł! Tymczasem Warszawa przeznacza ponad 100 mln na dziewiątą edycję budżetu obywatelskiego.

Brak edukacji mieszkańców wykorzystują aktywiści

Od pierwszej edycji ubolewam, że poza zachęcaniem mieszkańców do składania projektów i głosowania nie jest prowadzona rzetelna edukacja. Nie edukuje się mieszkańców, jak skonstruowany jest budżet miasta. Zwłaszcza nie uświadamia się im, że te pieniądze, te 101 mln zł, to nie są dodatkowe środki, ekstrakasa na zachcianki czy manna z nieba. To część miejskich pieniędzy, które spożytkowane tutaj nie mogą być wydane gdzie indziej.

Stawiając kolejne stojaki rowerowe, brakuje kasy na remont łazienek w szkole. Budując kolejne budki dla owadów, nie wystarcza na zajęcia pozalekcyjne. Kołdra jest krótka i nie przykryje wszystkiego. Nasz miejski budżet to nie studnia bez dna – nie jest z gumy, nie rozciągnie się.

Pamiętajmy o tym, składając projekty i głosując. Zwłaszcza że media donoszą o kolejnych fantastycznych pomysłach, już złożonych. A będzie ich jeszcze więcej… Zastanówmy się, czy to jest coś, czego naprawdę nasze miasto, a zwłaszcza nasza dzielnica, potrzebuje! Czy naprawdę stać nas na rozwalanie naszej wspólnej miejskiej kasy na szalone idee minigrupek, podczas gdy realne potrzeby są zupełnie inne? To jest nasz wspólny budżet i w naszych rękach, i w naszym wspólnym interesie jest nie dopuścić do zmarnowania nawet złotówki z publicznej kasy. Bądźmy rozsądni, to przecież nasza wspólna kasa!

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Barbara Domańska
Barbara Domańska
Politolożka i urbanistka, ekspertka w dziedzinie planowania przestrzennego, budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej. Wieloletni pracownik samorządowy, radna dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę.

Wiadomości

Wiadomości lokalne