poniedziałek, 15 lipca, 2024

Budżet dzielnicy w czasach kryzysu

Udostępnij

Dochody Pragi-Północ wyniosą w przyszłym roku 79,3 mln zł, a wydatki – 421 mln zł. Brakującą kwotę dopłaci miasto. „Ponosimy konsekwencje załamania aktywności gospodarczej” – komentują urzędnicy.

Najwięcej pieniędzy wydanych zostanie na potrzeby edukacyjne (156 mln zł). Program „Rodzina 500+” na Pradze pochłonie 47,7 mln zł.  W wydatkach bieżących na gospodarowanie nieruchomościami zaplanowano 35 mln zł, na edukację – 7,9 mln zł, na rekreację, sport i turystykę – 5,35 mln zł. Administracja publiczna będzie nas kosztować 3,3 mln zł, kultura – 2,9 mln zł, a gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 2,3 mln zł. Na ochronę zdrowia i pomoc społeczną dzielnica ma wydać 1,8 mln zł, a na projekty z budżetu obywatelskiego – niecały milion złotych.

W 2021 roku zaplanowano 40 mln zł na inwestycje

Na inwestycje na Pradze zaplanowano 40 mln zł. To mniej niż rok temu, kiedy w budżecie zapisano na ten cel 57,7 mln zł. – Zmniejszenie dochodów budżetowych miasta jest konsekwencją załamania aktywności gospodarczej w Polsce, które zaczęło się w marcu 2020 r. – tłumaczy wiceburmistrz Pragi-Północ Dariusz Wolke. – Spadek Produktu Krajowego Brutto w 2020 r. prognozowany jest realnie na 4,6 proc., co oznacza, że poziom PKB Polski w 2020 r. będzie niższy realnie o 8 proc. w stosunku do poziomu sprzed wyhamowania gospodarki, a wartość PKB w 2021 r. nie osiągnie poziomu z 2019 r. – wyjaśnia.

Urzędnicy wskazują również na skutki zwolnienia z podatku PIT osób do 26. roku życia, obniżenie stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. i podwyższenia kosztów uzyskania przychodu w PIT, a także na negatywne skutki zmian legislacyjnych dotyczących przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przy bonifikatach sięgających poziomu 99 proc. opłaty przekształceniowej.

W oświacie na inwestycje wydanych ma zostać 7,8 mln zł, a na obiekty sportowe – 1,5 mln zł. W tej kwocie mieści się budowa kompleksu boisk sportowych przy ul. Jagiellońskiej 47. W planach jest też m.in. budowa oświetlenia przy ul. Wieczorkiewicza (50 tys. zł) i doświetlenie przejść dla pieszych za 390 tys. zł.

Spada sprzedaż lokali użytkowych na Pradze

Na rewitalizację przeznaczonych zostanie 13 mln zł, na wstawienie wind do budynków komunalnych – niecałe 9,9 mln zł. Z kolei podłączenie ciepła sieciowego kosztować będzie prawie 6,5 mln zł.  Dochody bieżące zaplanowano na 78,6 mln zł. Najwięcej dzielnica ma zarobić z najmie i dzierżawie mienia – 42,3 mln zł i na usługach – 29,9 mln zł. Opłaty za użytkowanie wieczyste mają przynieść do budżetu 1,66 mln zł, opłaty za zajęcie pasa drogowego – 1,1 mln zł, a zwroty podatku VAT – 717 tys. zł. Niewielka ma być sprzedaż lokali użytkowych – dzielnica planuje zarobić na niej 16 tys. zł. Z kolei wpływy z przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności mają wynieść 676 tys. zł.

Niedobory w wydatkach bieżących mają w przyszłym roku wynieść ogółem 59 517 731 zł. – Nie jestem zadowolony z budżetu na 2021 r. Niestety miasto zmniejszyło nam środki na remonty placówek oświatowych o ok. 1,5 mln zł. Przy czym miasto finansuje wiele bezsensownych lub ponadstandardowych na czas kryzysu działań. Z mojego punktu widzenia edukacja jest najważniejsza, bo to zawsze inwestycja w przyszłe pokolenia – komentuje Dariusz Kacprzak, wiceburmistrz Pragi-Północ.

Witold Kołodziej

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne