wtorek, 18 czerwca, 2024

Drewniak przy Środkowej wraca do najmodszych

Udostępnij

Najbliższe otoczenie parterowego budynku przy ul. Środkowej 9 nabrało prawdziwie nowoczesnego wymiaru, a wnętrze odzyskało urok i blask nie tracąc przy tym historycznego charakteru. XIX-wieczny budynek, który od lat trzydziestych XX w. służył Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Ulicy, ponownie będzie do dyspozycji warszawskiej młodzieży.

Budowa ogrodzenia i wykonanie nawierzchni na terenie działki – to ostatnie etapy inwestycji, na której ukończenie czekają nie tylko mieszkańcy Pragi. Już wkrótce po kilkuletniej przerwie do drewnianego domku wrócą zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane przez oddział Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” Ognisko Praga.

Historyczny charakter, nowoczesna funkcja drewniaka

Oprócz pieczołowicie odtworzonych elewacji z zachowaniem oryginalnego szalunku na froncie i dekoracyjnego detalu wokół okien, na uwagę zasługuję strop belkowy, piece kaflowe i nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian. Mury te ciekawie kontrastują ze stolarką drzwiową – odtworzoną w tradycyjnej formie i zgodnie z historycznym wzorem. Z kolei parkiety i obudowa klatki schodowej zyskały współczesną stylistykę.

Oryginalna więźba i drewniana brama

Dzięki staraniom Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków udało się zachować elementy oryginalnej więźby dachowej i je wyeksponować. Dodatkowo na użytkowym poddaszu widoczne są odsłonięte stare drewniane słupy z czytelnymi oznaczeniami ciesielskimi.
Na dziedziniec prowadzi nowa, drewniana brama, której ażurowa struktura umożliwia wgląd na teren posesji, a forma i kolorystyka komponują się z elewacją budynku.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy i Ognisko Praga

Według niektórych źródeł drewniany dom przy ul. Środkowej 9 został zbudowany już w 1879 r., a Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy założone przez Kazimierza Lisieckiego kupiło go na swoje potrzeby w 1933 r. Towarzystwo powstało, żeby pomagać dzieciom ulicy z Pragi.

Dziś przy ul. Środkowej działa placówka wsparcia dziennego – Ognisko Praga, prowadzone przez Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” i ma pod opieką 30 dzieci z okolicy. W Ognisku organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, komputerowe, a także socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

Drewnia

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne