poniedziałek, 20 maja, 2024

Drewniak przy Kawęczyńskiej za 3,5 mln złotych. To relikt dawnej Warszawy

Udostępnij

Jeden z najważniejszych zabytków Pragi zostanie uratowany. Drewniana oficyna Burkego przy ul. Kawęczyńskiej będzie wyremontowana. Inwestycja pochłonie aż 3,5 mln zł.

Generalny remont oficyny Burkego pozwoli na uratowanie jedynego zachowanego drewnianego budynku na Starej Pradze. Zabytek jest jednym z trzech, który na wniosek m.st. Warszawy otrzymał dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pieniądze zdobyły jeszcze: Elizeum (podziemia parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w pobliżu skrzyżowania ulic Książęcej i Kruczkowskiego, na Powiślu) oraz Fort Bema (Bemowo).

Rusza przetarg na remont i konserwację

W ostatnich dniach Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ ogłosił przetarg na „Remont i konserwację zabytkowej oficyny Edmunda Burkego przy ul. Kawęczyńskiej 26”. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 28 maja. Prace budowlane maja się zakończyć w 2026 r.

PRZECZYTAJ: Co dalej z drewniakiem Burkego

Historia drewnianej oficyny przy Kawęczyńskiej

Oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, stanowi relikt drewnianej zabudowy tej dzielnicy.

Jednopiętrowa czynszówka została wybudowana około 1890 r. przez Edmunda Burkego. Stanowiła część zespołu mieszkalnego, z którego został tylko jeden budynek, który przetrwał w niezmienionej formie przeszło 120 lat, zachowując w znacznym stopniu zabytkową substancję. Po II wojnie światowej stał się domem komunalnym. Ostatni lokator wyprowadził się w 2016 r.

ZOBACZ: Zabezpieczają drewniak przy Kawęczyńskiej

W styczniu 2021 r. z powodu pogarszającego się stanu budynku wykonano remont zabezpieczający drewniaka. Założono izolację pionową fundamentów. Wymieniono podwaliny i przegniłe fragmenty drewnianej konstrukcji. Zagrożone stropy zostały podstemplowane. Wykonano wewnętrzne ściągi, które spinają fasadę i ściany szczytowe. Rozebrano dwa skrajne kominy, które groziły zawaleniem a dwa środkowe wzmocniono stalowymi obejmami.

Nad przebiegiem prac zabezpieczających czuwało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Prace zrealizował Zakład Gospodarowania Nieruchomościami.

ulica kaweczynska
Ulica Kawęczyńska na Pradze-Północ, Fot. PP/KC

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne