poniedziałek, 18 marca, 2024

Herb Pragi. Najbardziej skomplikowany znak miejski w Polsce

Herb Pragi to najbardziej skomplikowany znak miejski w Polsce. Na Pradze-Północ znajdziemy go m.in. w katedrze św. Floriana i w kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej.

Herb został nadany Pradze 10 lutego 1648 r. na mocy przywileju króla Władysława IV. Przywilej ten nadawał Pradze prawa miejskie, prawo organizowania jarmarków i targów, a także określał wizerunek herbu.

Herb miasta Praga

Herb przedstawia wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem nad Kaplicą Loretańską podtrzymywaną przez trzy anioły. Kaplica, która znajduje w kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej, powstała na wzór kaplicy we włoskim Loreto. W 1648 r. kościół ten był najważniejszym miejscem kultu na Pradze. Kaplica została wzniesiona przez Michała Działyńskiego, jednego z założycieli Pragi.

Na herbie pod kaplicą znajduje się Ogończyk – herb rodziny Działyńskich, a także infuła i pastorał – insygnia biskupie. Poniżej umieszone zostały znaki kapituły diecezji kamienieckiej – skrzyżowane dwa klucze i miecz. W tym czasie Praga znajdowała się pod jurysdykcją biskupów kamienieckich, których siedziba mieściła się w Kamieńcu Podolskim na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Szaty i skrzydła aniołów, a także szaty Matki Boskiej są ozdobione kolorami czerwonym i niebieskim.

Wszystkie elementy herbu znajdują się na tarczy herbowej otoczonej przez wieniec laurowy – symbol nadziei i zwycięstwa wiary w Chrystusa.

W późniejszych latach do herbu dodano corona muralis (łac.), koronę w kształcie murów miejskich z trzema basztami w czerwono-złotej barwie.

Herb Pragi znajdziemy dziś:

  • w kaplicy lub też domku loretańskim w kościele przy ul. Ratuszowej 5a na Pradze.
  • na frontonie katedry św. Floriana (w 1998 r. z okazji jubileuszu 350-lecia nadania praw miejskich Pradze został odsłonięty herb Pragi w formie mozaiki). Herb zdobi też jedno z krzeseł obok ołtarza.
  • na mozaice w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej przy ul. ul. Wysockiego 8 na Bródnie.

 

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości