wtorek, 5 listopada, 2024

Jadłodzielnie na Pradze. Nie wyrzucaj jedzenia, podziel się z innymi

Udostępnij

Co zrobić z nadmiarem żywności, którą przygotowaliśmy na święta? Co zrobić z jedzeniem, które jest smaczne, a zostało nam w lodówce? Czym prędzej zanieść do jadłodzielni!

W Warszawie działa 45 jadłodzielni, w tym także na Pradze-Północ. Można tam zostawić produkty żywnościowe kupione i przygotowane w nadmiarze, zanim się zepsują.

– Pozostając w świątecznej retoryce powiedziałabym, że jednym z największych „grzechów” rozwiniętych społeczeństw jest marnowanie. W Warszawie staramy się temu przeciwdziałać, od lat prowadzimy akcje pod hasłem „JedzeNIE marnuję” albo „JedzeNIE wyrzucaj”. Stale aktualizujemy warszawską mapę jadłodzielni, gdzie możemy zostawić nadmiarową żywność, wiedząc, że komuś posłuży – mówi dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu Karolina Zdrodowska. – To też element solidarności społecznej, tak potrzebnej nie tylko od święta. Z każdego produktu zostawionego w jadłodzielni, ktoś realnie korzysta.

Uwaga, w jadłodzielniach obowiązują zasady:

  • przynosimy produkty, które sami moglibyśmy zjeść,
  • mogą być po dacie „najlepiej spożyć przed”, ale powinny mieścić się w terminie „najlepiej spożyć do”,
  • pakujemy wszystko szczelnie, w czyste opakowania,
  • produkty suche mogą być napoczęte, ale powinny być szczelnie zamknięte,
  • do domowych wyrobów dodajmy skład i datę przygotowania.

W jadłodzielniach nie wolno zostawiać nadgniłych rzeczy, surowego mięsa, dań z surowymi jajami czy niepasteryzowanym mlekiem.

Jadłodzielnie na Pradze-Północ

  • Bazar Różyckiego, wejście jest od strony ul. Ząbkowskiej 12. Jadłodzielnia jest czynna w poniedziałki, w godz. 8.00-17:00; wtorek-czwartek, w godz. 8.00-23:00; piątek-sobota, godz.8.00-3:00; w niedziele w godz. 8.00-21:00.
  • Wileńska 55/57, jadłodzielnia „Winiary”, punkt jest otwarty w godzinach 8.00-22.00.
  • 11 Listopada 22.

Aktualną listę miejskich jadłodzielni można znaleźć na miejskiej stronie warszawa19115.pl. Można też zlokalizować je na mapie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne