środa, 30 października, 2024

Jak zadbać o drogi oddechowe na Pradze? Grota solna i tężnie solankowe

Udostępnij

Czy w dużym mieście, w którym smog i zanieczyszczenia powietrza to codzienność mieszkańców, można skutecznie dbać o zdrowie? Jak zadbać o drogi oddechowe? Czy są sposoby, żeby uniknąć przeziębień w sezonie zimowym?

Przy ul. Jagiellońskiej 7, w Dzielnicowym Ośrodku Sportu i Rekreacji, mieszkańcy mogą korzystać z groty solnej z tężnią solankową.

45-minutowa sesja daje tyle samo korzyści zdrowotnych co trzydniowy pobyt nad morzem. Jak to możliwe? W grocie panuje swoisty mikroklimat. Parująca sól, która przyjechała na warszawską Pragę z Kopalni Soli z Kłodawy sprawia, że powietrze jest czyste i wysoko zjonizowane, co z kolei korzystnie wpływa na układ oddechowy i funkcjonowanie całego organizmu. W komnacie znajduje się także tężnia solankowa, która wzmacnia działanie soli. Dźwięk płynącej solanki wycisza organizm, pozwala się zrelaksować i nabrać sił witalnych. Wizytę dopełnia koloroterapia oraz muzyka relaksacyjna.

Przepis na zdrowie

Pobyt w grocie solnej korzystnie wpływa przede wszystkim na drogi oddechowe. Groty zaczęły powstawać na początku XX wieku. Polski lekarz Feliks Boczkowski badając górników pracujących w Wieliczce odkrył, że ich drogi oddechowe są w niemal idealnym stanie. Sól ze ścian kopalni, w połączeniu z wilgotnym powietrzem uwalnia wiele minerałów m.in. jod, miedź, brom, magnez, wapń, potas, sód oraz selen i żelazo. Dzięki temu groty solne korzystnie oddziałują nie tylko na układ oddechowy, ale również pokarmowy, nerwowy, immunologiczny i skórę.

Grota solna wraz z tężnią solankową jest otwarta od poniedziałku do piątku. Można z niej korzystać w godzinach 9:00-22:00 (ostatnie wejście o 21:00), w weekendy od 10:00 do 22:00 (ostatnie wejście o 21:00). Wejścia do komnaty odbywają się o pełnych godzinach, czas seansu to 45 min. W trakcie sesji jednocześnie mogą przebywać w grocie maksymalnie 4 osoby.

Tężnie solankowe na Pradze

Na Pradze-Północ działają też tężnie solankowe. Znajdują się na pl. Hallera oraz przy ul. Floriańskiej. Tężnia na Hallera w przyszłym roku zostanie zmodernizowana. Konstrukcja ma zostać zadaszona i zabezpieczona. Władze dzielnicy przychyliły się do wniosku pomysłodawcy tężni Kamila Ciepieńko.

tężnia solankowa
Tężnia solankowa na pl. Hallera. Pomysł Kamila Ciepieńko.

Zahartuj nie tylko ducha

Sauny znane są od niepamiętnych czasów. Budowane były przez ludy ugrofińskie i słowiańskie. Pełniły funkcję społeczną, ale też leczniczą. Dzisiaj korzystanie z saun zaleca się m.in. przy zapaleniu oskrzeli, astmie, ale też w leczeniu nadciśnienia.

W porcie Czerniakowskim, a także przy Plaży Saska i Plaży Rusałka odbywają się bezpłatne, półtoragodzinne sesje.

Rezerwacji indywidulanych można dokonywać przez strony: https://saunawisla.pl/sauna-wisla/ – dla sauny w Porcie Czerniakowskim, https://saunanadwisla.bookero.pl/ – dla mobilnej sauny przy Plaży Saska i Rusałka. Oba miejsca to efekt realizacji pomysłów z budżetu obywatelskiego z 2020 i 2023 roku.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne