sobota, 20 kwietnia, 2024

Komora Wodna przy Kłopotowskiego

Komora Wodna przy Kłopotowskiego, nazywana inaczej Domem Mostowym lub Domem pod Kolumnami, została zbudowana przy wjeździe na most łyżwowy na Wiśle w latach 1824-25. W budynku znajdował się Wydział Mostowy, w którym urzędnicy pobierali opłaty za przejazd. Dziś znajduje się tutaj Pałac Ślubów.

Ten klasycystyczny pałacyk z trójkątnym tympanonem, wspartym na filarach i ozdobionym płaskorzeźbą zaprojektował A. Corazzi. Autorem płaskorzeźby, która przedstawia Posejdona na rydwanie ciągniętego przez trytony, był Tomasz Accardi.

Most łyżwowy, zastępujący most stały, konstruowany był na płaskodennych łodziach zwanych łyżwami od 1604 r. przed każdą wolną elekcją. Od 1775 roku mosty takie wznoszono co roku wiosną i demontowano późną jesienią (w okresie zimy przeprawy przez Wisłę odbywały się bezpośrednio przez skutą lodem rzekę lub łodziami czy pontonami). Mosty łyżwowe zastąpione zostały od 2 poł. XIX wieku przez mosty pontonowe (łyżwy zostały zastąpione drewnianymi lub stalowymi pontonami).

Po wybudowaniu w latach 1859-1864 mostu Kierbedzia zaprzestano montowania mostów pontonowych. Komory Wodne straciły swoje przeznaczenie.

W budynku dawnej, lewobrzeżnej Warszawskiej Komory Wodnej, znajdującej się u wylotu ul. Bednarskiej mieści się dziś I Społeczne Liceum Ogólnokształcące. Praska, przy dawnej ul. Szerokiej, a obecnie Kłopotowskiego gości u siebie Urząd Stanu Cywilnego.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości