wtorek, 16 kwietnia, 2024

Kulturalny czerwiec. Repertuar Domu Kultury Praga

Przed nami kulturalny czerwiec w Domu Kultury Praga. Sprawdźcie, co w najbliższych dniach wydarzy się w pałacyku Konopackiego i w budynku przy ul. Dąbrowszczaków.

1, 15.06, godz. 18:00

Sąsiedzkie planszówki w Pałacyku

Wstęp wolny!

Jeśli masz na półce grę planszową, którą z jakiegoś powodu odłożyłeś, brakowało Ci chętnych do gry lub instrukcja była zbyt zawiła, skontaktuj się z nami, spróbujemy ją rozegrać. A może masz ochotę zagrać w coś, co my zaproponujemy?

Kontakt: planszowe@gazeta.pl


03.06, godz.11:00

Mamy Śpiewamy

Koncert dla dzieci, bilety po 20 zł (dorosły), 10 zł (dziecko) na biletyna.pl

Mamy Śpiewamy to zespół z Warszawy, do tej pory wydał dwie płyty – Kolorowo oraz Domowe piosenki. Na każdej z nich znajdziecie utwory, które rozwijają dziecięcą wyobraźnię muzyczną: swingi, bluesy, rock&rolle, stworzone, by dzieci od najmłodszych lat osłuchiwały się z bogactwem rytmów i brzmień, by przez zabawę i ruch rozwijały swój potencjał muzyczny.

Koncerty Mamy Śpiewamy mają formułę interaktywną – nauka przez słuchanie i aktywne uczestnictwo; śpiew na głosy, wystukiwanie rytmów, wspólne śpiewanie a nawet beatbox. Wspaniale bawią się na nich nie tylko dzieci, ale i dorośli!

04.06, godz.16:00

Broadway w Pałacyku – koncert chóru D-Tonacja

Wstęp wolny!

Chór D-Tonacja zaprasza na koncert o tematyce musicalowej. W programie nie zabraknie piosenek z takich estradowych hitów jak: Koty, Skrzypek na Dachu, Grease czy Upiór w Operze. Na fortepianie zespołowi towarzyszyć będzie Marek Wolniewicz.

Broadway w Pałacyku – koncert chóru D-Tonacja. Fot. DK Praga.

7.06, godz.18:00

Bestiariusz praski wernisaż wystawy

Wstęp wolny!

Projekt „Bestiariusz praski” pokazuje bogactwo i różnorodność języka polskiego przez wykorzystanie literatury dydaktycznej – bestiariuszy, które istniały od średniowiecza. Młodzież i młodzi dorośli, czerpiąc inspirację z istniejących dzieł, stworzyli własną interpretację bestiariusza, odwołując się do postaci i miejsc związanych z Pragą-Północ.

Podczas warsztatów i spacerów po dzielnicy młodzi artyści przygotowali plakaty, do których wspólnie tworzyli teksty stylizowane na archaiczne. Teraz można je zobaczyć na wystawie w Pałacyku.

7, 21.06, godz.18:00

Robimy przetwory. Sąsiedzkie spotkanie kulinarne

Wstęp wolny! Zapisy na strefazajec.pl

Warto robić własne przetwory – wtedy wiemy, z jakich składników i w jaki sposób zostały przygotowane. Wierzymy, że wspólna praca sprawia, że podtrzymujemy tradycje domowe, w czasie których wzmacniają się więzi międzypokoleniowe.

Robimy przetwory sąsiedzkie spotkanie kulinarne. Fot. DK Praga.

13.06, godz.19:00

Nieosobni. Program romantyczny w czterech częściach podszyty mykologią, ezoteryką i psychotroniką

Darmowe wejściówki na biletyna.pl

Spektakl jest senną fantazją o latach 50-tych, kiedy głód twórczy funkcjonował obok dojmującego głodu fizycznego. Takie były realia okaleczonej powojennej Warszawy, w których powstał Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny. Jego twórczynie i twórcy uprawiający sztukę wyprzedzającą ich czasy tworzyli wyjątkową i barwną komunę artystyczną, w której wykluwały się niezwykłe idee teatralne, plastyczne, literackie, filozoficzne i ezoteryczne. Ów teatr, negując psychologiczne odtwarzanie życia, sam stawał się życiem i wypływał poza swoje ramy infekując głodem twórczym życia jego twórczyń i twórców.Jest to historia o lalkach i ludziach, czyli o życiu i nieżyciu.

17/18.06

Święto Ulicy Stalowej. Przed nami druga edycja „Święta ulicy Stalowej”, które w tym roku odbędzie się w weekend 17-18 czerwca.

W ubiegłym roku organizowana po raz pierwszy impreza przyciągnęła mieszkańców zarówno prawobrzeżnej, jak i lewobrzeżnej Warszawy. Na Stalowej bawiło się około 2,5 tysiąca uczestników. Teraz na terenie zamkniętej Stalowej (między ulicami Czynszową a Szwedzką) pojawią się cztery strefy wypełnione atrakcjami i wydarzeniami: Gastro, Gier i animacji, Sąsiedzka i Koncertowa.

Każdy dzień będzie swój charakter – i hasło przewodnie.W sobotę (17 czerwca) Stalowa zachwyci nas „Praską labą” – nawiążemy w działaniach do praskiego klimatu ulic i podwórek oraz muzyki i historii prawobrzeżnej Warszawy. Na scenie wystąpią Wesołe Mazurki z Pragi i Duże Mazurki, Grzeczni Chłopcy oraz Kosmiczni Warszawa.

W niedzielę (18 czerwca) pojawi się „Warszawski sznyt” – dzień odpoczynku, śniadania sąsiedzkiego, teatrów ulicznych oraz jazzu, muzyki klasycznej i dawnych szlagierów z restauracji Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Tego dnia usłyszymy ze sceny: Siergiej WowkotrubGypsy Swing Quartet, WarsawCamerataa’la Carte i Warszawską Orkiestrę Sentymentalną.

Oprócz tego na Święto złoży się wiele większych i mniejszych wydarzeń kulturalnych, m. in.: spektakle, warsztaty taneczne i plastyczne, śniadanie sąsiedzkie, animacje, gry i zabawy, gry wielkoformatowe dla dzieci i dorosłych, spacery historyczne, koncerty podwórkowe i balkonowe i wiele, wiele innych.

23.06, godz.18:00

Spacer szlakiem knajp Nowej Pragi – dawnych i obecnych

Oprowadza Jarek Spacerolog Praski z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna. Wstęp wolny

„Wieczór już 'Pod Karpiem’ za kieszenie szarpie” – a przecież knajpa z piosenki Osieckiej „Księżyc frajer” ciągle istnieje, choć w zmienionej formie. Trzeba nabrać orientacji – do których pójść dziś zjeść i co zjeść, gdzie się pobawić, a co o dawnych trzeba wiedzieć, by nie popełnić faux-pas. Zapraszamy na spacer śladami knajp wczorajszych i przedwczorajszych, ale nie pominiemy tych dzisiejszych.Spacer ruszy ze skrzyżowania ulicy Stalowej z Czynszową.

24.06, godz. 17:00

Open Stage

Wstęp wolny

Przed nami kolejne występy zespołów w ramach otwartej sceny w Pałacyku Konopackiego!

  • 17:00 Laura Majek
  • 18:00 HAGA

Laura Majek wykonuje polską poezję śpiewaną takich autorów jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Janusz Kofta, a także utwory śpiewane przez Marylę Rodowicz, Magdę Umer czy Hannę Banaszak. Laureatka 1 miejsca w międzyszkolnym konkursie wokalnym odbywającym się w liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie.

Pod pseudonimem artystycznym HAGA kryje się Paulina Kopeć, która pisze i komponuje piosenki prawie od dziecka. Do tworzenia swoich utworów wykorzystuje ukulele, gitarę, klawisze, a czasem także elementy elektroniczne. Uczy się łączyć to wszystko wykorzystując looper. Jej styl można określić jako garść miejskiego folkloru ciśniętą w odmęt piosenki poetyckiej i posypanego elektronicznością w minimalistycznym wydaniu.

26.06 i 27.06, godz.19:00

Kopciuch

Spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Darmowe wejściówki na biletyna.pl

Gdy ambitny dyrektor poprawczaka decyduje się zaprezentować ze swoimi wychowankami teatralną wersję „Kopciuszka”, wkrótce pojawia się jeszcze ambitniejszy reżyser, który decyduje się uwiecznić to dzieło w swoim (można mieć taką nadzieję) wybitnym filmie. W iluż ofiarach systemu wychowawczego tak wiekopomne przedsięwzięcie może zapalić płomień nadziei, a ileż nagród może przysporzyć wszystkim, którzy dołożą cegiełkę do jego powstania! Gdy pada wiele mądrych słów i wiele wzruszających deklaracji, należy się jeszcze tylko zastanowić: kto w efekcie pozostanie Kopciuszkiem, a kto zasłuży na bajkowe życie? „Kopciuch” to jeden z najwybitniejszych tekstów Janusza Głowackiego, wielokrotnie wystawiana w Polsce i za granicą tragikomedia, w której rzeczywistość naiwnej bajki o dobrym Kopciuszku rezonuje na wielu poziomach – demaskując, oskarżając, szokując i dzisiaj.

Autor: Janusz Głowacki. Reżyseria i inscenizacja: Adam Biernacki

28.06, godz. 18:00-20:00

Octy domowe. Z cyklu „Spacery po chwasty i zioła”

Start: stacja Metro Szwedzka Zapisy na strefazajec.pl

Ocet to zdrowie. Octy domowe wspierają system odpornościowy organizmu, karmią florę bakteryjną, stymulują procesy życiowe. Takie octy to samo dobro. Są proste w przygotowaniu. Pomogą w chorobach, kiedy połączymy je z miodem, stworzymy najstarszy lek.

Warto mieć ocet domowy na półce w kuchni i spiżarce. Octy robimy zgodnie z tym, czym obdarza nas natura. Teraz czas na kwiaty i zioła. Zbierzemy to, co spotkamy po drodze i zamkniemy w słojach.

Weź ze sobą słoik (minimum 1 litr) oraz bawełnianą szmatkę (słoik z zakrętką potrzebną do transportu).

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('//wp-content/wf...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51