poniedziałek, 27 maja, 2024

Kulturalny kwiecień. Repertuar Domu Kultury Praga

Udostępnij

Przed nami kulturalny kwiecień w Domu Kultury Praga. Sprawdźcie, co w najbliższych dniach wydarzy się w pałacyku Konopackiego i w budynku przy ul. Dąbrowszczaków.

01.04, godz. 11:00

„O Krabie Heniu i dobra czynieniu”
słuchowisko z muzyką na żywo
bilety po 20 zł (dorosły), 10 zł (dziecko) na biletyna.pl

Bajka muzyczna „O krabie Heniu i dobra czynieniu” opowiada o współodczuwaniu, miłości, empatii i pomaganiu. Wartka akcja, zabawne dialogi i wpadające w ucho melodie sprawią, że nie będziecie się nudzić! Nie jest to klasyczna opowieść z muzyką w tle. W naszym słuchowisku obie warstwy – zarówno tekst jak i muzyka – są tak samo ważne, przenikają się i uzupełniają nawzajem. Słuchowisko wypełnione jest piosenkami, które poruszają ważne tematy tak jak: empatia, pomoc innym czy ekologia.

Słuchowisko muzyczne to opowieść, podczas której oprócz narracji, śpiewamy piosenki, tańczymy i pobudzamy różne zmysły przez wizualno-sensoryczne doznania. Dodatkowo, podczas bajki wyświetlany jest obraz w postaci przepięknych wizualizacji, zaprojektowanych i stworzonych specjalnie na tę okazję.
Dla dzieci w wieku 3-6 lat.

01.04, godz. 12:00-15:00

Wianki, mazurki, pisanki…
warsztaty rodzinne
wstęp wolny

Zapraszamy na rodzinne warsztaty wielkanocne! Pod okiem naszych instruktorek przygotujecie palmy oraz pisanki malowane woskiem, koszyczki wielkanocne z tektury, dekoracje świąteczne wiszące na sznurkach, wianki skręcone z gałązek, bukszpanu, ozdobione baziami, jajeczkami, piórkami kolorowymi trawami czy barwionymi zbożami oraz kolorowe półwianki na drewnianej lub metalowej obręczy.
Wyobraźnia uruchomiona? Przygotujcie także kubki smakowe, gdyż będziemy zdobić wielkanocne mazurki i przy okazji ich próbować. Zapisy na warsztaty kulinarne przez strefę zajęć. Liczba miejsc ograniczona.
Pamiętajcie o zabraniu ze sobą wydmuszek jaj! Pozostałe materiały będą nas Was czekały. Do zobaczenia!

12.04 i 26.04, godz. 18:00

Robimy przetwory
sąsiedzkie spotkanie kulinarne
zapisy na strefazajec.pl

Warto robić własne przetwory – wtedy wiemy, z jakich składników i w jaki sposób zostały przygotowane. Podtrzymujemy też tradycje domowe, w czasie których wzmacniają się więzi międzypokoleniowe. W końcu wracamy z rozrzewnieniem do smaków dzieciństwa i chwil, gdy nasze babcie i mamy, którym często towarzyszyliśmy w kuchni, uprawiały kulinarne czary. To wspomnienia na całe życie.
Zaczniemy od zakwasu z buraków, który jest bardzo zdrowy, lecz niedoceniany. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: początkujących jak i osoby z wieloletnim doświadczeniem.

14.04, godz. 18:00

Opowiem Wam historię
Warszawa – dzielnice
wstęp wolny

Podczas Biesiady Literackiej laureaci konkursu literackiego „Opowiem Wam historię” otrzymają nagrody i wyróżnienia. Uczestnicy spotkania usłyszą fragmenty utworów i rozmowę jurora Macieja Wojtyszki z laureatami, a także dostaną książeczkę z wybranymi przez jurorów utworami.

14.04, godz. 18:00

Stambuł, Tirana, Dures
wernisaż wystawy fotografii
wstęp wolny

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii naszego sąsiada Rafała Gawrysia.
„Życie miejskie ma wiele twarzy. Fotografując życie uliczne czasem zbaczam z głównych szlaków, szukając oddechu. I tak, z dala od nowoczesnych i wymuskanych dzielnic Stambułu, Tirany i Dures znalazłem miejsca, których już niemal nie widuje się w miastach zachodu. Tu ulica odsłania inną twarz – przestaje być miejscem tranzytu, a staje się sceną życia jej mieszkańców.

W swojej przypadkowości miejsca zmieniają swoje pierwotne przeznaczenie. Ulica staje się boiskiem, targiem, kawiarnią, miejscem spotkań, salonem fryzjerskim czy placem zabaw. Wypełnionym sąsiadami, przypadkowymi przechodniami, dziećmi z bliższej i dalszej okolicy oraz bezpańskimi i nie-bezpańskimi psami, które wylegują się w słońcu.

Obserwując te sceny jestem zafascynowany, jak z przypadku wyłania się harmonia barw, struktur, gestów i spojrzeń, które na ułamek sekundy porządkują chaos codzienności. Co się stało? Co ich łączy? O czym myślą? Dokąd idą i po co?”.

15.04, godz. 19:00

Potańcówka pałacowa
Duże Mazurki z Pragi i zespół Wowakin
bilety po 15 zł na biletyna.pl

Zapraszamy na Potańcówkę pałacową, podczas której zagrają uczestnicy warsztatów razem ze swoją prowadzącą Paulą Kinaszewską oraz zespołem Wowakin.

„Duże Mazurki z Pragi” to grupa dorosłych spotykająca się w Pałacyku Konopackiego i ucząca się muzyki tradycyjnej niestylizowanej: śpiewu, gry na skrzypcach i bębnach.
Wowakin specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich podejście do muzyki odznacza się swobodą, improwizacyjnością, brawurą wykonawczą. Zespół specjalizuje się w repertuarze tanecznym – melodie pochodzą m.in. z Radomszczyzny, Mazowsza czy Podlasia. W repertuarze mają oberki, mazurki, kujawiaki, polki, fokstroty i kujony. Podczas potańcówki przedstawią kilka utworów z nowej, niewydanej jeszcze płyty.

16.04, godz. 16.00, 21.04, godz. 17.30

Dźwiękoterapia – godziny łagodności
bilety po 30 zł na biletyna.pl

Celem łagodnych zajęć relaksacyjnych z dźwiękiem mis, dzwonów i gongów jest stworzenie bezpiecznej atmosfery pracy ze świadomością ciała, oddechu, emocji oraz budowanie otwartości i empatii. Zajęcia pozwolą uczestnikom odnowić kontakt ze swoim ciałem, przywrócić poczucie wewnętrznej harmonii, spójności i zrozumienia swoich emocji, uwolnienia od napięć. Podczas zajęć instruktor będzie stosować łagodne formy pracy z oddechem i relaksacją dopasowane do indywidualnych możliwości uczestników oraz zachęci do rozmów o emocjach wywołanych przez doświadczenie dźwięku.

21.04, godz. 18:00

„Kalejdoskop niezapomnianych przebojów”
wiosenny koncert chóru SENIORiTA
wstęp wolny

Zespół wokalny SENIORiTa zaprasza na wiosenny koncert pt. „Kalejdoskop niezapomnianych przebojów”.

Pamiętacie jak polska muzyka popularna zmieniała się na przestrzeni lat 60.-90. XX wieku? Koncert SENIORiTy będzie niepowtarzalną okazją, żeby się o tym przekonać lub odświeżyć pamięć. Dajcie się porwać naszemu kalejdoskopowi.

W programie m.in. utwory: Rudy rydz, Cała sala śpiewa z nami, Ludzkie gadanie, Gdzie się podziały tamte prywatki, Takie tango. Prowadzenie koncertu Maria Augustyniak – dyrygentka, wokalistka, pasjonatka muzyki wokalnej, zarówno sakralnej, klasycznej jak i rozrywkowej. Przy fortepianie Marek Wolniewicz – pianista, zajmujący się wykonywaniem różnorodnej muzyki, począwszy od poważnej po jazz.

SENIORiTA to zespół seniorów. Wykonuje głównie repertuar rozrywkowy. Bierze udział w licznych imprezach i koncertach.

22.04, godz. 12:00

„Krasnoludek u kupca” Teatru Tup Tup
Dziecięca Scena Teatralna
bilety po 20 zł (dorosły), 10 zł (dziecko) na biletyna.pl

Jeden krasnoludek w domu to duże szczęście, ale czy może być coś jeszcze lepszego? Oczywiście, że tak – dwa krasnoludki!

I takie właśnie szczęście spotkało pewnego kupca. Czy skorzysta z zaistniałej sytuacji? O tym dzieci dowiedzą się podczas najnowszego spektaklu Teatru TupTup. „Krasnoludek u kupca” to w pełni interaktywne przedstawienie na podstawie uroczej baśni H. Ch. Andersena. Autorskie piosenki śpiewane na żywo, krótki pokaz żonglerski oraz starannie wykonane lalki to tylko niektóre atrakcje czekające na widzów. A co najważniejsze, dzieci będą miały okazję wreszcie poznać prawdę dotyczącą czytania książek.

Spektakl dla dzieci w wieku 2-7 lat.

22.04

Open Stage*
Przed nami pierwsze występy zespołów w ramach otwartej sceny w Pałacyku Konopackiego!

18:00 Zespół Gorzkie Żale
19:00 Freak Situation
wstęp wolny

Gorzkie Żale istnieją od lipca 2022 roku. To grupa młodych, ambitnych muzyków grających alternatywnego rocka i chcących pokazać się szerszej publiczności. Sami tworzą swoją muzykę od początku do końca. Aktualnie przygotowują się do nagrania pierwszego albumu studyjnego.

Skład zespołu: Wit Lisiecki – gitara prowadząca, Oliwier Grzechnik – gitara rytmiczna, Mateusz Sulima – gitara basowa, Ola Lukowska – wokal

Freak Situation, zespół grający alternatywnego rocka, istnieje od 3 lat. W swoich utworach inspiruje się wieloma gatunkami. Obecnie przygotowuje materiał do nagrania pierwszego albumu studyjnego. Ma na koncie już kilka występów, m.in. na: Festiwalu Polskiej Młodzieży, Festiwalu Alternatywnej Kultury, Kulturalnym Festiwalu Artystycznym Sobieskiego czy na Comedy x Music #1.

Skład zespołu: Franciszek Dąbrowski, Konrad Typa, Szymon Gajdemski, Adam Granecki

*Open Stage

Trwa nabór młodych twórców chcących zaprezentować się na scenie!
Szczegóły na dkpraga.pl

Zapraszamy na zajęcia stałe (m.in.): Grafika warsztatowa – od projektu do odbitki, Connected Dance – taniec współczesny, archiTekturki, Capoeira.

Liczba miejsc na wydarzenia darmowe i z zapisami ograniczona. Program może ulec zmianie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne