czwartek, 12 września, 2024

Miasto kończy remont Pałacyku Konopackiego

Udostępnij

Pałacyk Konopackiego – perła Nowej Pragi – odzyskuje blask. Trwają intensywne prace remontowe – po rewitalizacji, przebudowie i utworzeniu dodatkowej powierzchni w pałacyku zacznie działać dom kultury.

Dom Ksawerego Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13 to jeden z najbardziej znanych zabytków Pragi, pierwszy murowany budynek Nowej Pragi. Ze względu na dekoracyjność fasad zwany jest pałacykiem.

ZOBACZ: Pałacyk Konopackiego odzyskuje dawną świetność

Od 2005 r. figuruje w rejestrze zabytków. Powstał około 1865 r. według projektu Aleksandra Jana Woyde w duchu włoskiego neorenesansu. Na początku był willą Ksawerego Konopackiego, właściciela Nowej Pragi, który mieszkał tam z rodziną, a część pomieszczeń najpewniej wynajmował. Po I wojnie pałacyk wraz z przylegającymi działkami kupiło miasto z przeznaczeniem na budowę szkoły (obecnie LO im. marszałka Józefa Piłsudskiego przy Kowelskiej).

Przez lata pałacyk Konopackiego pełnił różne funkcje: mieściło się tam m.in. przedszkole i szkoła. Dawny wystrój wnętrz został zniszczony, do tej pory widoczny jest jedynie historyczny układ pomieszczeń.

Podczas remontu zgodnie z zaleceniami konserwatorów zachowano pierwotny układ przestrzenny na parterze. A także sklepienia piwnic bez zmiany ich wysokości i kształtu.

Nowa przestrzeń na poddaszu i pod dziedzińcem

Choć zabytek nie został rozbudowany, zyskał dodatkową przestrzeń na wysokim poddaszu i w podziemnej sali widowiskowej, którą podczas remontu utworzono pod dziedzińcem. Wykonawca kończy odnawianie fasady – pomalowano elewację, wykonano dekoracje okien i gzymsów. Remontu wymagają jedynie balkony.

Wewnątrz pałacyku również trwają zaawansowane prace. Pod nadzorem konserwatorów – mazowieckiego i stołecznego – wybierane są posadzki w pomieszczeniach oraz okładziny schodów. Zostaną odtworzone historyczne elementy klatek schodowych – balustrad i poręczy. Na koniec wykonawca uporządkuje ogród wokół budynku.

Zmodernizowany pałacyk Konopackiego będzie praskim domem kultury. Znajdą się w nim m.in. klub seniora, sale wystawowe i taneczne oraz pracownie: kulinarna, mody i szycia.

Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec września 2020 r.

Fot. UM Warszawa

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne