W najbliższą sobotę muzea, galerie i wiele, niedostępnych na co dzień miejsc, otworzy się dla mieszkańców. Okazją będzie kolejna Noc Muzeów. Przedstawiamy listę placówek na Pradze-Północ.
ATELIER KLITKA (wystawa)
ul. Ząbkowska 12,
w godz. 16.00–1.00.
Przekrój dorobku fotograficznego Julity Delbar. Akty i portrety.
FUNDACJA ZMIANA (spotkanie, pokaz)
Praska Biblioteka Sąsiedzka, ul. Targowa 63,
w godz. 19.00–0.00.
Pretekstem zorganizowania spotkania jest książka i historie jej dotyczące. Goście poznają metafizykę bramy, historię miejsca, w którym znajduje się Biblioteka, posłuchają nagrań rozgłośni Polskiego Radia, które miało swoją pierwszą powojenną siedzibę właśnie w podwórku, gdzie działa dziś Fundacja Zmiana, oraz obejrzą wystawę zakładek do książek. O godz. 21.00 odbędzie się pokaz filmowy.
GALERIA 81 STOPNI (wystawa)
ul. Kłopotowskiego 38, lok. 5,
w godz. 19.00–0.00.
Wystawa – Salon Praski: sitodruk. Prezentacja wybranych artystów grafików sitodrukarzy, prężnie działających indywidualnie lub w kooperatywach. Pragniemy pokazać, jak wiele różnych tematów i zagadnień podejmują współcześni twórcy w technice serigrafii, oczywiście każdy w swojej indywidualnej i niepowtarzalnej stylistyce.
Salon Praski to spotkanie artystów, projektantów, ilustratorów i pretekst do dyskusji, wymiany zdań na tematy aktualne, na tematy nas interesujące.
GALERIA AUTORSKA BLOK (wystawa)
ul. Inżynierska 3, lok. 10, V piętro,
w godz. 20.00–1.00.
Prezentacja postaw twórczych dwóch artystów: Sylwii Caban i Waldemara Mazurka. Na wystawę prac Sylwii Caban składają się rzeźby i obrazy będące fragmentem realizacji Inkluzje – obiekty pominięte.
Wystawa Waldemara Mazurka prezentuje prace w brązie, ceramice i kamieniu. Jest to rzeźbiarska opowieść o formie ludzkiej, zamkniętej w twardej materii, komentarz do naszej zwyczajności, cielesności i jednocześnie działanie zatrzymujące przemijanie człowieka w jednym określonym momencie.
GALERIA FORTUNABOX (wystawa)
ul. Stalowa 69,
w godz. 19.00–0.00.
Wernisaż wystawy – Reunion
Wystawa składa się z portretów osób, które odwiedziły Galerię Portretu Katarzyny Fortuny przy ul. Walecznych 12 podczas Nocy Muzeów w roku 2010. Po zmroku odbędzie się sesja zdjęciowa dla wszystkich chętnych, tym razem na tle ściany bocznej budynku przy ul. Stalowej 69, czyli budynku, w którym znajduje się Galeria Fortunabox. Organizator zaprasza serdecznie, szczególnie mile widziane są osoby, które pozowały do zdjęć w 2010 r., a także osoby ze zwierzętami. Chętni mogą otrzymać jedno zdjęcie drogą e-mailową.
GALERIA PO PRAWEJ STRONIE WISŁY (wystawa)
ul. Konopacka 15/1A,
w godz. 19.00–1.00.
Antarktika – wystawa multimedialna Wojciecha Walkiewicza wykonanych na przełomie roku 2014 i 2015 w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego położonej nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w Archipelagu Szetlandów Południowych w Antarktyce. O godz. 21.00 odbędzie się spotkanie z autorem oraz zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą o pracy w Stacji.
Tło muzyczne wydarzenia stanowić będą utwory skomponowane specjalnie na tę okazję, autorstwa Grzegorza Degejdy i Solfera.
GALERIA STALOWA (spotkanie, pokaz)
ul. Stalowa 26,
w godz. 19.00–0.00.
Wernisaż wystawy Maski Jerzego Kosińskiego oraz fotografii Czesława Czaplińskiego. O godz. 19.00–21.00 odbędzie się potkanie z Czesławem Czaplińskim, poświęcone niezwykłemu pisarzowi – Jerzemu Kosińskiemu.
Kim był jeden z największych mistyfikatorów XX w. – jak nieraz nazywają Jerzego Kosińskiego? Przede wszystkim pisarzem, którego książki dziś, 25 lat po śmierci autora, z podobnym dreszczem emocji czytają młodzi ludzie w kilkudziesięciu krajach. Jego powieści przetłumaczono na ponad 30 języków, wydano w nakładzie ponad 70 mln egzemplarzy i ciągle się wznawia.
Godz. 21.00–22.30 – Performance malarski
Struktury przetransformowane Piotra Pasiewicza.
MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI (wystawa, atrakcje)
ul. Targowa 50/52,
w godz. 19.00–1.00.
Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne – finisaż wstawy
Huczne zamknięcie wystawy o ludziach, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta. W programie muzyka na dziedzińcu, animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, pokazy filmowe, praskie przysmaki, spotkania i warsztaty.
Od godz. 10.00 – Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej muzeum. W godz. 19.00-1.00 Nocne zniżki 10 proc. w sklepie muzealnym.
ŚWIATOWA AKADEMIA SZTUKI PRACOWNIA TWÓRCZA (wystawa, działania twórcze)
ul. Brzeska 6, lok. 21 i 26A,
w godz. 18.00–22.00.
Narodziny, miłość… – wystawa
Pokaz 20 obrazów, które zostały namalowane przez właściciela galerii, prof. Eugeniusza „Geno” Małkowskiego, podczas dwóch sobotnich sesji w paryskiej galerii, w trakcie jego wystawy indywidualnej.
Warszawa maluje – akcja
Chętni do udziału (po roku przerwy) w akcji dostaną pędzle oraz farby i będą mieli okazję zostawić swój ślad na murze. Ten dosyć niezwykły obraz (jeszcze nieukończony) wpisuje się w modny ostatnimi czasy street art i jest kontynuacją akcji prof. Małkowskiego „Wspólne malowanie”, które miały miejsce w latach 90. w Paryżu.
Każdy uczestnik malowania fasady weźmie udział w niezwykłej próbie, która będzie wstępem do nowych rozwiązań artystycznych o ogromnej skali.
PRZESTRZEŃ WIELOPLASTYCZNA (pokazy, spotkania)
ul. Kłopotowskiego 38, lok. 6,
w godz. 19.00–1.00.
Projekcje filmów i pokaz EBRU, czyli malarstwa na wodzie, otwarte pracownie oraz spotkania z artystami: Magdą Dreścik, Adrianem Lewandowskim, Martą Puchłowską, Iwoną Teodorczuk-Możdżyńską.