piątek, 19 kwietnia, 2024

Noc Muzeów na Pradze. PEŁNA LISTA WYDARZEŃ

W tym roku, w całej Warszawie, podczas wyjątkowej sobotniej nocy, ponad 200 placówek otworzy swoje podwoje dla zwiedzających w czasie Nocy Muzeów. Na Pradze-Północ w akcji weźmie udział ponad 20 placówek.

Tegoroczna edycja międzynarodowego święta muzeów odbędzie się w nocy z 14 na 15 maja 2022 r.

Podobnie, jak w latach poprzednich w Nocy Muzeów nie biorą udziału tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te nieoczywiste i często na co dzień niedostępne. W sobotę będzie można wybrać się na spacer

Podczas tej wyjątkowej nocy wyjątkowo będą też kursowały pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Niektóre autobusy i tramwaje później niż zwykle zjadą do zajezdni, pojawią się też dodatkowe kursy linii nocnych.

Pełny program Nocy Muzeów na Pradze-Północ

  • Noc Muzeów na Strzeleckiej 8
    Izba Pamięci poświęcona więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie, ul. Strzelecka 8,
    godz. 15.00-23.00

W tym roku po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można odwiedzić Strzelecką 8 – Izbę Pamięci prowadzoną przez warszawski Oddział IPN.

Program:

godz. 15.00–16.00 Zapraszamy osoby indywidualne i rodziny z dziećmi – najmłodszym  proponujemy zajęcia dostosowane do wieku,  dorosłym oprowadzanie po piwnicach

godz. 16.00–17.00 Czy inskrypcje mogą być dowodem zbrodni?  – zajęcia edukacyjne dla młodzieży

godz. 17.00–23.00 Oprowadzanie po piwnicach i wystawie stałej (wejście co 30 minut)

  • Poznaj działalność Armii Zbawienia w Noc Muzeów!
    Armia Zbawienia, ul. Ząbkowska 23/25, lok. 9 (wejście od ul. Brzeskiej),
    godz. 13.30–16.30

Armia Zbawienia (The Salvation Army) to niezwykła organizacja, która powstała w 1865 r. w Londynie, a teraz działa już w ponad 133 krajach.

Podczas spotkania goście dowiedzą się, kim są jej członkowie, co robią oraz dlaczego mają mundury i taką nazwę.

Spotkania odbędą się o godz.: 13.30, 14.30, 15.30 (członkowie organizacji pokażą swój korpus oraz punkt pomocy).

  • Nocne warsztaty w Centrum Twórczym Przerób-My
    Centrum Twórcze Przerób-My, Centrum Praskie Koneser, pl. Konesera 8,
    godz. 18.00–22.00

Zapraszamy na warsztaty rzemiosła, rękodzieła i upcyklingu w Centrum Twórczym Przerób-My, które znajduje się w klimatycznych, zabytkowych wnętrzach dawnej Fabryki Wódek Koneser.

Przerób-My koncentruje się na współpracy z ekspertami z różnych dziedzin: designu, rękodzieła, ekostolarki, upcyklingu, którzy zaprezentują tajniki swojego warsztatu pracy oraz poprowadzą zajęcia twórcze.

Wiosna w Centrum Praskim Koneser. Fot. Koneser

Goście będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach upcyklingu (tworzenia nowych przedmiotów z tych, których już nie używamy) i rękodzieła oraz poznać dawne techniki rękodzielnicze i rzemieślnicze.

  • Spędź Noc Muzeów w Pałacyku Konopackiego
    Dom Kultury Praga, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13,
    godz. 17.00–22.00

Dom Kultury Praga zaprasza na spacer, podczas którego goście poznają historię Ksawerego Konopackiego i jego domu, zwanego teraz Pałacykiem Kultury Praga. Zwiedzą odrestaurowany budynek i wezmą udział w działaniach performatywnych Teatru 59 minut.

Po spacerze organizator proponuje mini sesje relaksacyjne ze światłoterapią, termoterapią i zapachoterapią w zielonej Przestrzeni Uważności.

Na tarasie uczestniczki Warsztatów Wy.twórczych – Made in Praga zaprezentują kolekcję inspirowaną Pragą. Zwiedzający poznają krawiectwo cyrkularne nawiązujące do dziedzictwa pracy, napraw i lokalnych zakładów produkcyjnych.

  • Wystawa malarstwa Magdaleny Król i „Otwarte pracownie” w Galerii 81 Stopni
    Galeria 81 Stopni, ul. Kłopotowskiego 38,
    godz. 18.00–1.00

„Dziwadło. Wszystkie moje potwory” – wystawa malarstwa Magdaleny Król. „Nowa przestrzeń. Trochę w pośpiechu. Trochę przez mgłę. Trochę spoglądając przez ramię na te wszystkie potworki, trochę chichoczące, trochę straszne (…) Ten rok jest/będzie moim zapachem mchu i ziemi, ciepłą wilgocią, futrem i upierzeniem, hybrydą” – magdalenakrol.pl.

Otwarte pracownie to inicjatywa twórców związanych z Przestrzenią 81 Stopni. Artyści udostępnią swoje miejsca pracy zwiedzającym, którzy będą mogli obejrzeć przestrzeń, w jakiej powstają dzieła sztuki, oraz przyjrzeć się tworzonym obrazom oraz dowiedzieć, co inspiruje twórców do działania.

  • „Tęsknię za Tobą i wolnością, Mamo. Mamie dedykuję” – malarstwo Magdy Kozarzewskiej
    Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły, ul. Konopacka 15/1a,
    godz. 18.00–1.00

10 lutego 2020 r. umiera Mama Magdy Kozarzewskiej. Po pogrzebie artystka wraca do Londynu. COVID, nieznana zaraza, atakuje świat, który zostaje zamknięty. Uwięziona w domu artystka maluje. Temat nasuwa się sam, przepracowanie żałoby w zamknięciu.

Powstają martwe natury symbolizujące miejsca oraz przedmioty przypominające tę najlepszą przyjaciółkę – Mamę.

Śmierć najbliższej osoby oraz zaraza zmieniły całkiem plany Magdy Kozarzewskiej. Pakowała się na rejs dookoła świata, z którego miały przyjechać bajecznie kolorowe obrazy…

  • Magiczne rzeźby ToTuart
    Galeria Sztuki ToTuart, ToTuart Koneser, pl. Konesera 10a,
    godz. 12.00–22.00

Pod osłoną nocy w największej w Polsce galerii wyspecjalizowanej w rzeźbie współczesnej będzie można zobaczyć unikatowe dzieła sztuki rzeźbiarskiej autorstwa trzech wielkich polskich artystów znanych przede wszystkim z twórczości malarskiej i wpisujących się w nurt realizmu magicznego: Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego i Wojciecha Siudmaka.

Ponadto zapraszamy do Centrum Praskiego Koneser na pokaz Codzienników Artystycznych – autorskich wideopostów galerii ToTuart, które pokochało już prawie 37 tys. użytkowników Instagramu!

  • Wystawa malarstwa „Ceci n’est pas un titre” Arkadiusza Karapudy
    Galeria Stalowa, ul. Stalowa 26,
    godz. 17.00–22.00

Galeria Stalowa serdecznie zaprasza do odwiedzenia wystawy malarstwa „Ceci n’est pas un titre” i na spotkanie z artystą Arkadiuszem Karapudą.

Oprowadzanie autorskie odbędzie się o godz. 17.00, 19.00 i 21.00. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Lipka.

„Jednym słowem malarstwo Arkadiusza Karapudy jest doskonałym zwierciadłem obecnego świata i warto podkreślić, że pod tym właśnie względem spełnia wymagania najbardziej wysublimowanej sztuki: dąży do odbicia stanu własnej epoki, wnosząc w jej obraz indywidualną postawę, w tym wypadku dystans, ironię, krytykę, sprzeciw.”

  • Noc Muzeów w Szufladzie
    Galeria Szuflada, ul. Kawęczyńska 4,
    godz. 19.00–23.00

W pracowni ceramicznej Galerii Szuflada goście będą odbijać łapki swoich czworonożnych przyjaciół w glinie. Taki pamiątkowy odcisk będzie można odebrać po wypaleniu i mieć pamiątkę.

Ulica Kawęczyńska na Pradze-Północ, Fot. PP/KC
  • „Klitka pełnoletnia” – wystawa dojrzała. Wystawa malarstwa, rzeźby, ceramiki, fotografii.
    Klitka, Atelier Fotograficzne, Galeria, ul. Stalowa 18,
    godz. 18.00–1.00

Klitka Atelier osiągnęła pełnoletność i z tej okazji zaproszono artystów, którzy swoimi wystawami, pracami współtworzyli artystyczną atmosferę tego miejsca.

  • Noc Muzeów w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej
    Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej, ul. Marcinkowskiego 2,
    godz. 18.00–23.00

Uczestnicy Nocy Muzeów obejrzą wystawy przedstawiające rozwój techniki ratowniczej na przykładzie pojazdów i sprzętu pożarniczego z przełomu XIX i XX w. Będą mieli również okazję poznać historię Warszawskiej Straży Pożarnej, która jest najstarszą zawodową formacją pożarniczą w Polsce.

Strażnica przy ul. Marcinkowskiego na Pradze-Północ w trakcie rewitalizacji. Fot. Przegladpraski.pl

Dodatkowym elementem edukacyjnym będzie prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń występujących w budynkach mieszkalnych.

  • Noc Muzeów w zoo
    Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, zbiórka przy wejściu od ul. Ratuszowej 1/3,
    godz. 19.00–22.00

Weź udział w Nocy Muzeów w zoo i odkryj tajemnice willi Pod Zwariowaną Gwiazdą. Warszawskie Zoo zaprasza na trzy bezpłatne spacery z przewodnikiem po domu dyrektora Jana Żabińskiego oraz jego żony Antoniny, w którym państwo Żabińscy podczas II wojny światowej udzielili schronienia kilkuset osobom i dzięki temu uratowali im życie.

W godz. 19.00–19.40 i 20.00–20.40 Oprowadza przewodnik mówiący po polsku, w godz. 21.00–21.40 oprowadza przewodnik mówiący po angielsku.

Prowadzenie: przewodnik z Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA

  • Zwiedzanie Oddziału Przewozów Stalowa
    Miejskie Zakłady Autobusowe, Oddział Przewozów Stalowa, ul. Stalowa 77,
    godz. 20.00–0.00

W programie: zwiedzanie zajezdni autobusowej Stalowa, w tym linii obsługi codziennej, stacji kontroli pojazdów i hal technicznych, prezentacja pojazdów transportu publicznego, także zabytkowych, przejażdżki zabytkowym autobusem Somua z przewodnikiem.

Zajezdnia autobusowa przy ul. Stalowej na Pradze-Północ. Fot. KC/PP
  • Noc Muzeów w Muzeum Drukarstwa
    Muzeum Drukarstwa, oddział Muzeum Warszawy, ul. Ząbkowska 23/25, godz. 18.00–0.00

Muzeum Drukarstwa to miejsce magiczne dla wszystkich miłośników książek. Obejrzysz tu unikatowe wydawnictwa, oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Wydrukujesz pamiątkową kartę specjalnie przygotowaną na Noc Muzeów 2022.

  • Wystawa polskich zegarów z okresu PRL
    Muzeum Polskich Zegarów, ul. Wileńska 9,
    godz. 12.00–0.00

Muzeum Polskich Zegarów (prywatna inicjatywa) przedstawia kolekcję czasomierzy z okresu PRL. Wystawa opowiada o pięciu powojennych dekadach produkcji zegarów na terenie Polski. Można bejrzeć kilkadziesiąt obiektów, które obrazują różnorodność wzornictwa i funkcji mechaniki precyzyjnej z tamtego okresu. W zbiorach są m.in. popularne zegary ścienne, budziki, minutniki, a także czasomierze techniczne i zegary specjalne.

  • Noc Muzeów w Muzeum Warszawskiej Pragi
    Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, ul. Targowa 50/52,
    godz. 18.00–0.00

W Muzeum Warszawskiej Pragi poznasz dzieje prawobrzeżnej Warszawy od XVI w. do dziś. Znajdziesz przedmioty związane z rzemiosłem, przemysłem, handlem. Zobaczysz Modlitewnie, w których zachowały się malowidła z żydowskiego domu modlitwy.

Ponadto w programie: od godz. 21.00 koncerty na dziedzińcu i wystawa „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” prezentująca dorobek kultowego zakładu fotograficznego Saskiej Kępy.

Muzeum Warszawskiej Pragi. Dom modlitewny przy ul. Targowej. Fot. KC/PP
  • „Persistence” w Dawnej Fabryce Maszyn i Kamieni Młyńskich
    Pracownia Jaga Hupało Born to Create, Creative Mill, ul. Kłopotowskiego 11,
    godz.  20.00–23.00

Zapraszamy w artystyczną podróż do świata sztuki i mody po dwóch stronach Wisły – w Starej Fabryce Koronek oraz w Dawnej Fabryce Maszyn i Kamieni Młyńskich. Wielcy mistrzowie, artyści reprezentujący kilka pokoleń i różne dziedziny sztuki: design, fotografię, grafikę, kaligrafię, literaturę, modę, multimedia, muzykę, performance, rzeźbę, taniec, tkaninę, zaprezentują swoją wizję i interpretację pojęcia trwałości. Tradycje przedstawimy za pomocą nowoczesnych środków wyrazu.

Zapraszamy do wspólnego doświadczania ponadczasowego piękna oraz poszukiwania i czerpania inspiracji z różnych kultur.

  • Wystawa artystów Grupy Stan Rzeczywisty
    Stan Rzeczywisty, Pracownia 23 Edyty Dzierż, ul. Floriańska 12, lok. 23,
    godz. 18.00–22.00

Jesteśmy grupą profesjonalnych artystów – malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografów, których pracownie mieszczą się na warszawskiej Pradze Północ. Od 2014 r. wspólnie podejmujemy inicjatywy artystyczne mające na celu przybliżenie sztuki współczesnej mieszkańcom Warszawy. Natomiast od 2020 r. stosujemy nową formułę – wspólne, okazjonalne wystawy i działania indywidualne. Obecnie inicjatywę tworzą: Julita Delbar, Edyta Dzierż, Magdalena Hajnosz, Miłosz Płonka i Joanna Świerczyńska.
Na wystawie przygotowanej na Noc Muzeów pokażemy nowe prace malarskie i rzeźbiarskie.

  • Noc w Pracowni Wschodniej
    Stowarzyszenie Pracownia Wschodnia, ul. Władysława Skoczylasa 8,
    godz. 19.00–0.00

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów znów otwieramy całą Pracownię Wschodnią! Od 19.00 do północy zapraszamy wszystkich na nocne zwiedzanie naszych departamentów: Galerii, Pracowni Foto, Oficyny Peryferie oraz Pracowni Sito.

Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym oprowadzanie po aktualnej wystawie i live printing w Pracowni Sito. Przynieś własną koszulkę (lub inny materiał) i wydrukuj jeden z wzorów przygotowanych przez artystów związanych z naszą pracownią.

  • „W poszukiwaniu cienia” – pokaz teatru cieni z elementami warsztatowymi
    Teatr Baj, ul. Jagiellońska 28,
    godz. 18.30–20.00

Kameralny pokaz teatru cieni, połączony z elementami warsztatowymi, przygotowaliśmy specjalnie z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. 18.30 i 19.30 – godziny pokazów.

  • Zwiedzanie Galerii Lalek
    Teatr Baj, ul. Jagiellońska 28,
    godz. 18.30–20.00

Galeria Lalek gromadzi kilkaset eksponatów autorstwa wybitnych scenografów teatru. Prezentowane prace wykonane są w różnych stylach plastycznych i technikach lalkowych. Wszystkie eksponaty pochodzą z archiwalnych spektakli Teatru Baj: 18.00 i 19.00 – godziny zwiedzania.

Teatr Baj przy ul. Jagiellońskiej na Pradze-Północ.
  • „Tramwaje wyjątkowe, nieodkryte” – odwiedź powojenną zajezdnię na Pradze
    Tramwaje Warszawskie, Zakład Realizacji Przewozów Praga, ul. Kawęczyńska 16a,
    godz. 14.00–18.00

Po długiej przerwie Zakład Realizacji Przewozów na Pradze otworzy swe bramy dla zwiedzających. Zaprezentowane zostaną m.in. długo niewidziane wagony zabytkowe oraz nowa wersja Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego.

O godz. 18.00 w akompaniamencie tramwajowej orkiestry dętej rozpocznie się parada niezwykłych zabytków, podczas której goście przeniosą się na pl. Narutowicza. Tu wagony będą dostępne dla odwiedzających do godz. 22.00.

  • „Wielokulturowa Praga” – spacer
    Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK, miejsce spotkania: katedra św. Floriana, pomnik ks. I. Skorupki,
    godz. 16.00–18.00

Na spacer zaprasza przewodnik PTTK po Warszawie Iwona Kulesza. Trasa będzie wiodła ulicami: Sierakowskiego, Kłopotowskiego, Jagiellońską oraz Cyryla i Metodego do cerkwi na Pradze.

Spacer z przewodnikiem po Warszawie.
  • Noc Muzeów w PRL-u
    Woda Sodowa – Bareja Klub, ul. Czynszowa 6,
    godz. 18.00–1.00

Woda Sodowa to idealna propozycja dla turystów z lewej strony Warszawy, entuzjastów PRL-u i poszukiwaczy autentycznej historii miasta. Miejsce, którym można się przenieść w świat pozbawiony elektroniki cyfrowej, zadzwonić z telefonu tarczowego, puścić płytę winylową, skorzystać z maszyny do pisania. To niektóre z wielu atrakcji.

Zapraszamy także do obejrzenia: odtworzonej Sodowiarni wraz z częścią mieszkalną z 1978 r., wystawy syfonów szklanych i szklanych butelek przedwojennych firm warszawskich, pokazu wytwarzania wody sodowej w ulicznym saturatorze.

U nas historia bawi i uczy. Woda Sodowa – Bareja Klub nie jest dostępny na co dzień, więc zachęcamy do wykorzystania okazji w Noc Muzeów!

  • Wystawa „Myśli woskiem malowane” Celiny Chorąży
    Pawilon Edukacyjny „Kamień”, Wybrzeże Puckie 1,
    godz. 18.00–1.00

Nazwę Pawilon Edukacyjny „Kamień” nosi nadwiślańskie centrum edukacji ekologicznej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. To przestrzeń edukacji przyrodniczej, debat, spotkań, wymiany doświadczeń, kreatywności i zielonych inicjatyw przeznaczona dla wszystkich mieszkańców. Urzeka wyjątkową architekturą otwartą na otaczającą przyrodę.

Organizator zaprasza do odwiedzenia „Kamienia” i zanurzenia się w pięknie przyrody i sztuki podczas wernisażu wystawy Celiny Chorąży „Myśli woskiem malowane”. Tkaniny ozdobione dawną techniką batiku zostaną zaprezentowane na surowych betonowych ścianach pawilonu.

Wnętrze Pawilonu Edukacyjnego „Kamień”. Fot. Materiały prasowe

Prace ukazywać będą poetyczną relację natury i człowieka. Związek artystki z przyrodą jest bardzo osobisty, na co dzień jest bowiem ogrodniczką opiekującą się zielenią w Warszawie.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości