niedziela, 14 lipca, 2024

Noc Muzeów 2021 w Muzeum Pragi. Spacer dla osób niewidomych

Udostępnij

Zwiedzanie Muzeum Warszawskiej Pragi i pokaz filmów o rzemiośle, to atrakcje, które muzeum przygotowało na czas Nocy Muzeów.

Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można zwiedzać podczas Nocy Muzeów, 15 maja, w godz. 11-23.30. Dla zwiedzających zostanie udostępniona wystawa stała, traktująca o historii dzielnicy. W muzeum będą też prezentowane filmy dokumentujące praskie pracownie zrealizowane w ramach projektu „Wykonane na prawy brzegu. Rzemieślnicy” w latach 2016-2019.

O godz. 18 Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizuje spacer „Praga zmysłów” ulicami: Targową, Ząbkowską i Brzeską dla osób niewidomych i niedowidzących. Wcześniej, o godz. 15, z muzeum wyruszy spacer tropem „Zawodowców” Mikołaja Grynberga.

Spacery po Pradze

Spacer tropem „Zawodowców” Mikołaja Grynberga, prowadzi Kasia Chudyńsk-Szuchnik. Start: Muzeum Warszawskiej Pragi
godz. 15.00 – 17.00

W 2004 r. artysta Mikołaja Grynberga wziął udział w projekcie fotograficznym. Celem było wykonanie ciekawych zdjęć na Pradze. Dzielnica miała już za sobą trudne lata 90. XX wieku i potransformacyjne zmiany, ale rewitalizacja była nadal niesprecyzowanym celem. Nie mijał więc modnych knajpek, ani turystów, za to zachwycił się biznesami z poprzedniej epoki, tak wdzięcznymi do utrwalenia.

Podczas spaceru wyruszymy jego śladem i sprawdzimy czy na Pradze wciąż można dostać stroik komunijny, płyty z alternatywną muzyką i ręcznie robiony sygnet. Przejdziemy głównymi ulicami Starej Pragi, zahaczając też o Szmulowiznę. Zajrzymy w większość miejsc uwiecznionych przez Grynberga oraz lokalizacje ważne dla jego artystycznej działalności.

„Praga zmysłów” – spacer dla osób niewidomych i niedowidzących, prowadzi Aleksandra Karkowska – Rogińska. Start: Muzeum Warszawskiej Pragi. Zakończenie: okolice ul. Brzeskiej
godz. 18.00-20.00

Pragę można poznawać na wiele sposobów. Jej niesamowitą atmosferę budują poznawalne dzięki zmysłom ślady przeszłości – krusząca się w palcach cegła w bramie kamienicy, zimno metalowej klamki, dźwięki tramwajów i gwar przechodniów zmierzających na bazar…. Każdy z tych elementów łączy przeszłość z teraźniejszością. – Zapraszamy na wizytę w Muzeum Warszawskiej Pragi połączoną ze spacerem ulicami: Targową, Ząbkowską i Brzeską, podczas którego będziemy mogli doświadczyć Pragi głównie za pomocą słuchu i dotyku – zachęcają organizatorzy.

Wstęp na Noc Muzeów jest bezpłatny. Obowiązują limity wstępu ze względu na powierzchnię muzeum. Dla Muzeum Warszawskiej Pragi to 50 osób.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Spis treści

Wiadomości

Wiadomości lokalne