Władze Warszawy otworzyły na Pradze ośrodek wsparcia dla cudzoziemców. Punkt działa przy ulicy Targowej. W środku są sale konferencyjne, gabinety a nawet sala zabawa dla dzieci.
Punkt jest prowadzony przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Targowej 81. Wcześniej działał tu specjalny punkt, w którym będzie można zostawić dary dla mieszkańców Ukrainy. Placówka współpracuje z organizacjami humanitarnymi pracującymi w mieście.
– Napływ cudzoziemców z różnych zakątków świata do Warszawy i sytuacja za naszą wschodnią granicą spowodował, że także sposób świadczenia miejskich usług musimy dostosować do tej nowej sytuacji, dlatego zdecydowaliśmy o powstaniu nowego punktu wsparcia. Po roku pomocy humanitarnej skupiamy się teraz na wsparciu integracji oraz usamodzielnieniu uchodźców i cudzoziemców. Dzięki współpracy z organizacjami pomocowymi wsparcie przy ul. Targowej 81 będzie kompleksowe, tu pomoc znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Pomoc w nowym punkcie mogą otrzymać wszyscy obcokrajowcy – mieszkańcy Warszawy, w szczególności: obywatele Ukrainy ze statusem ochrony tymczasowej, cudzoziemcy, którzy uzyskali status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, a także obywatele innych krajów, którzy potrzebują informacji i wsparcia w związku z koniecznością opuszczenia swojego kraju. Placówka będzie wspierać zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Jaką pomoc znajdą cudzoziemcy w ośrodku na Pradze?
Ośrodek Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie to miejsce wsparcia oparte na wiedzy i doświadczeniu specjalistów, będzie tam realizowana szeroka oferta, m.in:
- realizacja indywidualnych programów integracyjnych (IPI),
- pomoc psychologiczna i pedagogiczna,
- asystentura w załatwianiu spraw urzędowych,
- poradnictwo prawne,
- kursy języka polskiego,
- doradztwo zawodowe,
- szkolenia i warsztaty, w tym dla kadry urzędów i instytucji w zakresie współpracy z cudzoziemcami i ich obsługi.
Wszyscy potrzebujący będą mogli korzystać z punktu od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00. Siedziba zlokalizowana jest na parterze budynku w pełni dostosowana do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami, to blisko 700 m2 powierzchni lokalu (około 600 m2 powierzchni użytkowej). Znajdują się tam: 3 sale konferencyjne, 5 gabinetów do konsultacji indywidualnych, miejsce do pracy z komputerem dla klientów, sala zabaw dla dzieci.
Nowy ośrodek będzie funkcjonował dzięki współpracy m.st. Warszawy z organizacjami humanitarnymi. UNICEF zadbał o wyposażenie sali zabaw i gabinetów konsultacyjnych i częściowe pokrycie kosztów zatrudnienia, UNHCR wyposażył sale konferencyjne w sprzęt multimedialny i zapewnił usługi części specjalistów, a Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) zajmie się szkoleniami dla pracowników.