piątek, 26 kwietnia, 2024

Ogród zoologiczny świętuje swoje urodziny w Galerii Wileńskiej

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie obchodzi swoje 95. urodziny. Z tej okazji do 26 marca br. w Galerii Wileńskiej trwa wystawa poświęcona podopiecznym zoo i historii samej instytucji. W tym czasie klienci centrum handlowego będą mogli odwiedzić specjalnie przygotowany lokal, w którym, w otoczeniu dźwięków natury znajdują się m.in. figury dzikich zwierząt w ich rzeczywistej wielkości.

Realistyczne figury młodego wielbłąda dwugarbnego, lwa afrykańskiego, małego hipopotama nilowego, goryla nizinnego zachodniego i niedźwiedzia brunatnego goszczą w Galerii Wileńskiej na poziomie +2 wraz z planszami, na których znajduje się historia i ciekawe anegdoty związane z prawie wiekowym już ZOO. Zwierzęta są wykonane m.in. ze sztucznego futra, aby jak najlepiej oddać istotę prawdziwych podopiecznych ogrodu zoologicznego. Sala, w której odbywa się wystawa, jest odpowiednio wystylizowana i wypełniona dźwiękami dzikich mieszkańców. To dobra okazja do przekonania się, jakiej wielkości są te podziwiane przez nas – zwykle z daleka – stworzenia.

– Długoletnia współpraca z Galerią Wileńską układa się bardzo dobrze – podejmujemy wspólne inicjatywy. Galeria Wileńska jest sponsorem szympansicy Kimberly z Warszawskiego ZOO, dlatego bardzo się cieszę, że centrum dołączyło do obchodów 95-lecia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie i zorganizowało historyczną wystawę zdjęć oraz figur zwierząt. Ich obecność na terenie centrum nie tylko ma przypominać o jubileuszu ZOO, ale również o tym, że gatunki wymierają, a ZOO jest miejscem ich ratowania – mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

Historia Warszawskiego ZOO dotyczy nie tylko opiekunów i samego obiektu, ale również m.in. Żydów, którzy ukrywali się na jego terenie w czasie wojny. W ramach wystawy można także przeczytać opowieści o przedwojennych słoniach, o wielbłądach podarowanych przez Związek Radziecki, o niedźwiedziach z Trasy W-Z, ucieczce słonicy Soni – tak samo jak ludzie, zwierzęta również mogą się pochwalić ciekawymi biografiami.

– Bardzo cenimy wysiłek, jaki pracownicy ogrodu zoologicznego wkładają w opiekę nad zwierzętami. Nasza współpraca opiera się na profesjonalnych relacjach, ale również na sympatii i chęci wsparcia tej wieloletniej instytucji, którą wielu z naszych pracowników odwiedza od najmłodszych lat – dodaje Marta Chojnacka, dyrektorka Galerii Wileńskiej. – Cieszymy się, że mamy możliwość pokazania w naszym centrum niektórych podopiecznych ZOO. To dobra okazja, by z bliska zobaczyć jak wyjątkowe są te niespotykane na co dzień zwierzęta. Warto je chronić, zaczynając od codziennego dbania o środowisko.

Wystawa poświęcona warszawskiemu ogrodowi zoologicznemu znajduje się na poziomie +2 obok sklepu Homla w dedykowanym lokalu i jest dostępna codziennie do 26 marca w godzinach otwarcia centrum handlowego.

Galeria Wileńska zachęca także do odwiedzania Warszawskiego ZOO, proponując bezpłatny parking w centrum wszystkim osobom, które danego dnia odwiedzą ogród zoologiczny. Przed wyjazdem wystarczy pokazać w biurze parkingu bilet wstępu do ZOO.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości