Praskie wybrzeże Wisły jest jednym z niewielu miejsc w Warszawie, w którym obowiązuje Kodeks Dobrych Praktyk. To oznacza, że zamiast nakazywać władze miasta zachęcają do określonych działań i zachowań, dzięki którym wypoczynek nad rzeką jest bezpieczniejszy dla mieszkańców oraz dla nadwiślańskiej przyrody.
Dzielnica Wisła to umowna nazwa obszaru na mapie Warszaw, tuż nad brzegiem rzeki. Dostarcza rozrywki i rekreacji, ale ma również bogatą historię i kulturę, dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać i szanować jej walory. Pięć lat temu w Kodeksie Dobrych Praktyk określone zostały zasady wypoczynku nad Wisłą. Reguły opracowane wspólnie z przedstawicielami klubokawiarni i mieszkańców skierowane są do wszystkich osób aktywnie odwiedzających tereny nadbrzeżne Wisły. Warto o nich pamiętać.
Kodeks Dobrych Praktyk. 13 wiślanych przykazań
- Troszczę się o przyrodę.
- Sprzątam po sobie.
- Nie niszczę – dbam.
- Szanuję spokój mieszkańców.
- Szanuję uczucia mieszkańców.
- Spożywam alkohol tam gdzie mi wolno.
- Ogniska w dozwolonych miejscach.
- Wisła do kolan.
- Spaceruję i odkrywam.
- Zwierzak blisko mnie.
- Tylko legalny handel.
- Pływając przestrzegam zasad na wodzie.
- Reaguję, kiedy jest potrzeba.
Nie nakazywać, tylko zachęcać
– Całość Kodeksu oparta została na komunikatach o charakterze informacyjnym. Oznacza to, że Wisła jako przestrzeń wolności, nie wprowadza zakazów, a zachęca do określonych działań. Ważne w nim są punkty dotyczące wspólnej odpowiedzialności i wzajemnego szacunku, które wskazują, że to my wszyscy działając i dając dobry przykład, dbamy o serce Warszawy i siebie nawzajem – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
– Największą siłą zawartych w Kodeksie zasad jest ich uniwersalność. Sformułowane zostały podczas szerokiego forum dialogu i mimo że było to blisko pięć lat temu, nie straciły na znaczeniu i są wciąż aktualne. Widzimy, że pomimo zmian, które dokonały się na brzegach rzeki, osoby spędzające tam czas, pamiętają o nich i je respektują. Bardzo to doceniamy, bo dzięki temu wszyscy możemy cieszyć się jej urokami – komentuje Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski.
Co roku miasto realizuje kampanię wiślaną – w tym sezonie przebiega ona pod hasłem re\Wisła. W ramach akcji Dzielnica Wisła prowadzi wiele działań edukacyjnych i informacyjnych podkreślających unikalną tożsamość rzeki. Organizuje też akcje sprzątania w ramach Warszawskiego Plażowego, wolontariat, projekty edukacyjne w Pawilonie Edukacyjnym Kamień czy wspólne działania na rzecz poprawy estetyki przestrzeni terenów nadbrzeżnych.