piątek, 26 kwietnia, 2024

Park Praski będzie samowystarczalny

W parku Praskim pojawiła się nowa architektura. To miejski kompostownik, w którym liście i skoszona trwa zamienią się w żyzną glebę.

Miejskie kompostowniki to najnowszy ekologiczny projekt stolicy. Park Praski jest jednym z ośmiu parków w Warszawie, w którym zainstalowano kompostowniki.

– Zaczynamy nowy program, który służy naturalnemu nawożeniu warszawskich parków. Dzięki wprowadzeniu kompostowników zachowujemy na miejscu to, co zostało ścięte podczas pielęgnacji terenów zieleni, na przykład chwasty z pielenia, trawę czy opadłe liście. Wszystko zamieniamy w żyzną ziemię. Projekt pozwoli nam ograniczyć ilość przywożonej ziemi do parku. Wspieramy naturalną przemianę materii organicznej pozyskanej z parku i pozostawiamy ją w lokalnym środowisku – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Kompostowniki dają stuprocentową pewność, że nowopowstała ziemia będzie dobrze wykorzystana i przyczyni się do wzrostu kolejnych roślin. W celu organicznego użyźniania zieleni miasto zmniejszyło także częstotliwość zbierania opadłych liści, czy koszenia traw.

Założeniem projektu jest kompostowanie materiałów pochodzących wyłącznie z terenu parku. Dzięki temu łatwiej będzie można kontrolować właściwości powstałej ziemi. Kompostowanie jest procesem, który zachodzi w przyrodzie od milionów lat. Odpowiadają za niego bakterie, grzyby i bezkręgowce. Organizmy te żyją w ziemi i przemieniają materię organiczną w glebę, która jest bogata w minerały. Nowe przedsięwzięcie prowadzone na warszawskich terenach zieleni to kolejny krok w stronę ochrony środowiska w mieście.

Kompostowniki zostały umieszczone m.in. w parku Praskim, Fosa i Stoki Cytadeli, Jazdów, na Polu Mokotowskim, a także w parku Rydza-Śmigłego, Skaryszewskim, Traugutta i Żeromskiego.

Fot. R. Motyl

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości