poniedziałek, 14 października, 2024

Pomoc dla Ukrainy. Gdzie przynosić dary, co jest potrzebne natychmiast [LISTA]

Udostępnij

Na Pradze, tak jak w całej Warszawie, trwają zbiórki artykułów pierwszej potrzeby dla mieszkańców walczącej Ukrainy. Pomoc jest potrzebna na miejscu, w piekle, które zgotowała Rosja, ale także na Pradze, gdzie trafiają uchodźcy. Nie możemy pozostać obojętni.

Skala wsparcia ze strony mieszkańców oraz pomocy udzielonej przez instytucje i organizacje pozarządowe przerosła wszelkie oczekiwania. Urząd dzielnicy Praga-Północ organizuje dziś zbiórkę w Pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13, w godz. 7-13. Samorządowcy ze stowarzyszenia Kocham Pragę organizują też zbiórkę w Praskim Centrum Aktywności przy ul. Targowej 32, codziennie w godz. 10-18.

– Pamiętajcie, że jeśli chcecie przynieść ubrania zróbcie opis na paczce, np. dziewczynka 89-92 lub damska M – apeluje stowarzyszenie Praskie Patrz Sercem, które tak samo włączyło się do pomocy Ukraińcom.

Szkolna szatnia zamieniona w magazyn

Osoby, które przyjechały z Ukrainy i potrzebują pomocy mogą zgłaszać się do punktu prowadzonego przez Armię Zbawienia przy ul. Ząbkowskiej 13/13, gdzie m.in. znajdą pomoc tłumaczy. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Jagiellońskiej 7 czekają na darczyńców od poniedziałku. – Dary przynosimy do szkolnej szatni – apelują.

Wolontariusze i dary dla uchodźców z Ukrainy na Dworcu Wschodnim, na Pradze-Północ. Fot. Agnieszka Inez Zachar

Wsparcie psychologów

W Szkole Podstawowej nr 258 przy ul. Brechta 8 oraz w filii przy ul. Namysłowskiej 1 swoje dyżury pełnią pedagodzy i psycholodzy. – Rozmowa o przeżywanych trudnych emocjach, może być ważnym elementem radzenia sobie z odczuwanym aktualnie stresem – mówią przedstawiciele placówki. – Zapraszamy do korzystania ze wsparcia.

Dary można też przynosić do Klubokawiarni Międzypokoleniowej Nasza, na ul. Stalową 29. – Ze względu na tragiczne wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainę, udostępniamy naszą siedzibę na zbiórkę darów przeznaczonych dla naszych wschodnich sąsiadów – informuje Towarzystwo Przyjaciół Pragi przy ul. Stalowej 28/1.

W akcje niesienie pomocy zaangażowały się także Fundacja ART przy ul. Dąbrowszczaków 8, żłobek nr 38 przy ul. Brechta 14a i przedszkole nr 164 przy ul. Szanajcy 12.

W Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54 (wejście od pl. Hallera) działa punkt, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinię Centrum: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Te numery są czynne w godzinach od 08:00 do 20:00 przez cały tydzień.

Specjalny punkt informacyjny działa też na Dworcu Wschodnim.

Co jest potrzebne natychmiast [LISTA]

  • produkty instant (zupki)
  • jedzenie z puszki
  • suche pieczywo
  • ręczniki papierowe
  • chusteczki
  • pieluchy
  • mleko w proszku
  • słoiczki dla dzieci
  • butelki do mleka
  • woda w butelkach (mała)
  • kawa
  • herbata
  • słodycze
  • batony energetyczne

TEN ARTYKUŁ JEST AKTUALIZOWANY

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne