sobota, 23 listopada, 2024

Powojenne budynki Pragi odzyskują dawny blask. Jagiellońska 56 już po remoncie

Udostępnij

Powojenna elewacja budynku przy ul. Jagiellońskiej 56 odzyskała dawny blask. Remont zabytku polegał na oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzupełnieniu kamiennych płyt, którymi jest obłożona elewacja. To kolejny budynek na osiedlu, który wygląda tak 70 lat temu.

Budynek przy ul. Jagiellońskiej 56 został wzniesiony w latach 1952-56 jako część zespołu osiedla Praga II. Autorami projektu byli architekci Jerzy Gieysztor i Jerzy Kumelowski.

Przeprowadzone prace polegały przede wszystkim na oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzupełnieniu kamiennych płyt, którymi jest obłożona elewacja zabytku. Podczas jego budowy wykorzystano dwa rodzaje piaskowca: grubo ciosany o szaro-zielonej barwie oraz żółto-beżowy. Połączenie różnych kolorów i faktur kamienia dało ciekawy efekt, który jednak stał się nieczytelny z powodu zanieczyszczeń i wieloletniego braku remontów.
Prace konserwatorskie przywróciły wyrazisty, ciepły kolor płyt na wyższych kondygnacjach, które teraz kontrastują z ciemniejszym przyziemiem. Podczas prac przywrócono również pierwotną kolorystykę betonowych kolumn w dolnych kondygnacjach, która nawiązuje do naturalnej barwy piaskowca.

Ze względu na wysoki koszt remontu, wspólnota mieszkaniowa zdecydowała się podzielić go na etapy. Miasto st. Warszawa wsparło ją w 2021 r. dotacją w wysokości niemal 200 tys. zł.

To kolejny remont w otoczeniu pl. Hallera, który jest jedną z wizytówek socrealistycznej architektury Warszawy, dofinansowany ze środków samorządowych. W 2020 r. zakończył się pierwszy etap remontu elewacji budynku przy pl. Hallera 8. W ramach prac wymieniono m.in. zniszczone płyty z czerwonego piaskowca, oczyszczono i uzupełniono ubytki w płytach wapiennych. Budynek odzyskał swoją naturalną, ciepłą kolorystykę, która do tej pory była ukryta pod grubą warstwą zanieczyszczeń.

Odnowiona elewacja budynku pl. Hallera 8. Fot. UM

Wspólnoty budynków przy ul. Jagiellońskiej 56 i pl. Hallera 8 zamierzają kontynuować prace remontowe w kolejnych latach.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne