niedziela, 22 grudnia, 2024
WiadomościPowstanie Warszawskie na Pradze. Kalendarz wydarzeń

Powstanie Warszawskie na Pradze. Kalendarz wydarzeń [2024]

Udostępnij

Rozpoczynają się obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. W programie znalazło się ponad 300 wydarzeń, również na Pradze-Północ i Targówku. Przedstawiamy kalendarz wydarzeń.

  • 28 lipca, niedziela, godz. 18.00

Koncert plenerowy w Parku Bródnowskim z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze piosenki o Warszawie w nowych, wyjątkowych aranżacjach, a zaśpiewają je najwybitniejsi polscy artyści z towarzyszeniem znakomitej warszawskiej orkiestry. W programie zaplanowane jest także wspólne śpiewanie wybranych utworów z mieszkańcami.

Utwory wykonają: Milena Lange, Natalia Kukulska, Jacek Borkowski, Sławek Uniatowski oraz Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia. Koncert poprowadzi Laura Łącz.

Wstęp wolny.

  • 30 lipca, wtorek, godz. 11.00

Uroczyste spotkanie przy ul. Brzeskiej 24, przy budynku praskiej PAST-y, w miejscu pamięci powstańczego zrywu 1 VIII 1944 r.

skladanie wiencow
Składanie wieńców w miejscu pamięci Powstania Warszawskiego przy ul. Brzeskiej 24 na Pradze-Północ. Fot. Michał Swojak
  • 31 lipca, środa, godz. 19.00

Koncert na motywach Pamiętnika z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego oraz utworów C.K. Norwida, K.K. Baczyńskiego i Z. Herberta. Koncert Rodzinnej Orkiestry Pospieszalskich.

Katedra św. Floriana, ul. Floriańska 3.

PRZECZYTAJ: Powstanie Warszawskie na Pradze. Wspomnienie 17-letniej sanitariuszki

  • 1 sierpnia, czwartek, godz. 16.00-19.00

Piknik historyczno-edukacyjny: Praga-Północ pamięta Powstanie Warszawskiego 1944 r.
Skwer płk. Antoniego Żurowskiego.

piknik historyczny
Piknik historyczny na skwerze płk. Antoniego Żurowskiego na Pradze-Północ.

godz. 17.00

Prezentacja wielkiej flagi. Spotkanie mieszkańców na pl. Wileńskim.

godz. 17.20

Złożenie kwiatów przy tablicy płk. Andrzeja Żurowskiego, na skwerze jego imienia.

godz. 18.00

Prażanie w Powstaniu Warszawskim. Teodor i Józef Pajewscy – Mikrobiografia. Wykład dra Artura Podgórskiego.

Pałacyk Konopackiego, organizatorem jest Dom Kultury Praga.

ludzie na placu wilenskim
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ

Główne uroczystości

Jubileuszowa, 80. rocznica Powstania Warszawskiego będzie w stolicy obchodzona wyjątkowo uroczyście. W programie znalazło się ponad 300 wydarzeń. To nie tylko uroczyste msze święte i składanie kwiatów w miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim, ale również wystawy, spacery historyczne, koncerty, gry terenowe czy pikniki historyczno-edukacyjne.

Uroczystości główne zostaną zainaugurowane 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prezydenci Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkają się z Powstańcami. Podczas uroczystości nadane zostaną ordery i odznaczenia państwowe. Dzień później odbędzie się Apel Pamięci na placu Krasińskich.

Wiele wydarzeń zaplanowano na 1 sierpnia, czyli dzień rocznicy wybuchu Powstania. Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00, w godzinę „W” zawyją syreny, a Warszawa zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom. Miasto i uczestnicy walk sprzed 80 lat apelują o wspólne upamiętnienie Powstania Warszawskiego: „Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność. W tę wyjątkową, 80. rocznicę, oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania – żołnierzom, harcerzom, cywilom i wszystkim tym, którzy byli gotowi walczyć o Warszawę!”

Powstanie
Inscenizacja ataku powstańców na budynek PWPW. Fot. KC/Przegladpraski.pl

W tym roku uroczystości wrócą także na Kopiec Powstania Warszawskiego w odnowionym parku Akcji „Burza”. Na jego szczycie, tuż pod pomnikiem Polski Walczącej, 1 sierpnia o godz. 21:00 rozpalony zostanie Ogień Pamięci.

– Godzina W to czas, kiedy w miejscach pamięci w 350 punktach całej Warszawy będą obecni wolontariusze. Kiedy zawyją syreny, będą pełnili tam honorowe warty. Godzina W jest już takim specjalnym momentem, który można upamiętnić, robiąc zdjęcie. Co roku ogłaszany jest konkurs „Pamięć w kadrze”, w którym mogą brać udział amatorzy i zawodowcy – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz Powstanie Warszawskie. Obchody 80. rocznicy. Wszystkie wydarzenia

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości