Rozpoczynają się obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. W programie znalazło się ponad 300 wydarzeń, również na Pradze-Północ i Targówku. Przedstawiamy kalendarz wydarzeń.
- 28 lipca, niedziela, godz. 18.00
Koncert plenerowy w Parku Bródnowskim z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze piosenki o Warszawie w nowych, wyjątkowych aranżacjach, a zaśpiewają je najwybitniejsi polscy artyści z towarzyszeniem znakomitej warszawskiej orkiestry. W programie zaplanowane jest także wspólne śpiewanie wybranych utworów z mieszkańcami.
Utwory wykonają: Milena Lange, Natalia Kukulska, Jacek Borkowski, Sławek Uniatowski oraz Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia. Koncert poprowadzi Laura Łącz.
Wstęp wolny.
- 30 lipca, wtorek, godz. 11.00
Uroczyste spotkanie przy ul. Brzeskiej 24, przy budynku praskiej PAST-y, w miejscu pamięci powstańczego zrywu 1 VIII 1944 r.
- 31 lipca, środa, godz. 19.00
Koncert na motywach Pamiętnika z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego oraz utworów C.K. Norwida, K.K. Baczyńskiego i Z. Herberta. Koncert Rodzinnej Orkiestry Pospieszalskich.
Katedra św. Floriana, ul. Floriańska 3.
PRZECZYTAJ: Powstanie Warszawskie na Pradze. Wspomnienie 17-letniej sanitariuszki
- 1 sierpnia, czwartek, godz. 16.00-19.00
Piknik historyczno-edukacyjny: Praga-Północ pamięta Powstanie Warszawskiego 1944 r.
Skwer płk. Antoniego Żurowskiego.
godz. 17.00
Prezentacja wielkiej flagi. Spotkanie mieszkańców na pl. Wileńskim.
godz. 17.20
Złożenie kwiatów przy tablicy płk. Andrzeja Żurowskiego, na skwerze jego imienia.
godz. 18.00
Prażanie w Powstaniu Warszawskim. Teodor i Józef Pajewscy – Mikrobiografia. Wykład dra Artura Podgórskiego.
Pałacyk Konopackiego, organizatorem jest Dom Kultury Praga.
Główne uroczystości
Jubileuszowa, 80. rocznica Powstania Warszawskiego będzie w stolicy obchodzona wyjątkowo uroczyście. W programie znalazło się ponad 300 wydarzeń. To nie tylko uroczyste msze święte i składanie kwiatów w miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim, ale również wystawy, spacery historyczne, koncerty, gry terenowe czy pikniki historyczno-edukacyjne.
Uroczystości główne zostaną zainaugurowane 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prezydenci Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkają się z Powstańcami. Podczas uroczystości nadane zostaną ordery i odznaczenia państwowe. Dzień później odbędzie się Apel Pamięci na placu Krasińskich.
Wiele wydarzeń zaplanowano na 1 sierpnia, czyli dzień rocznicy wybuchu Powstania. Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00, w godzinę „W” zawyją syreny, a Warszawa zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom. Miasto i uczestnicy walk sprzed 80 lat apelują o wspólne upamiętnienie Powstania Warszawskiego: „Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność. W tę wyjątkową, 80. rocznicę, oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania – żołnierzom, harcerzom, cywilom i wszystkim tym, którzy byli gotowi walczyć o Warszawę!”
W tym roku uroczystości wrócą także na Kopiec Powstania Warszawskiego w odnowionym parku Akcji „Burza”. Na jego szczycie, tuż pod pomnikiem Polski Walczącej, 1 sierpnia o godz. 21:00 rozpalony zostanie Ogień Pamięci.
– Godzina W to czas, kiedy w miejscach pamięci w 350 punktach całej Warszawy będą obecni wolontariusze. Kiedy zawyją syreny, będą pełnili tam honorowe warty. Godzina W jest już takim specjalnym momentem, który można upamiętnić, robiąc zdjęcie. Co roku ogłaszany jest konkurs „Pamięć w kadrze”, w którym mogą brać udział amatorzy i zawodowcy – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz Powstanie Warszawskie. Obchody 80. rocznicy. Wszystkie wydarzenia