niedziela, 28 kwietnia, 2024

Radni z Pragi chcą upamiętnić Romana Dmowskiego. Proponują podziemny mural

Radni warszawskiej Pragi wystąpili z wnioskiem do Polskich Kolei Państwowych, aby w przejściu podziemnym Dworca Wschodniego powstał mural upamiętniający Romana Dmowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska, którego autorem jest Ernest Kobyliński, radny Prawa i Sprawiedliwości, czytamy m.in. że mural miałby pozytywny wpływ na estetykę podziemnego tunelu i zwiększyłby zainteresowanie podróżnych historią i postacią Romana Dmowskiego. Radni proponują też, że oprócz Dmowskiego tunel mógłby zostać ozdobiony wizerunkami Ignacego Paderewskiego czy gen. Józefa Hallera.

Dmowski urodził się na Kamionku

Warto wiedzieć, że 10 listopada 2020 r. Dworzec Warszawa Wschodnia został nazwany imieniem Romana Dmowskiego. Odsłonięta została też marmurowa tablica pamiątkowa.

– Roman Dmowski, jako jeden z ojców polskiej Niepodległości, zostanie zapamiętany przez historię dzięki swej pracy na niwie narodowej. Mniej znanym faktem z jego życiorysu jest to, że urodził się na Kamionku i dzisiejsza Praga również wiele mu zawdzięcza. Jako mieszkaniec prawobrzeżnej Warszawy dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do nadania jego imienia dworcowi kolejowemu Warszawa Wschodnia – mówił podczas uroczystości wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. na Kamionku. Dom, w którym wychował się Dmowski, stał prawdopodobnie między terenem kościoła (Parafia Bożego Ciała) a budynkami dawnej fabryki Wedla. Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 r. Jest pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim.

Grób rodzinny Romana Dmowskiego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Fot. KC/Przegladpraski.pl
Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości