czwartek, 26 grudnia, 2024
PolecamyRozwód rodziców – jak wpływa na dziecko?

Rozwód rodziców – jak wpływa na dziecko?

Artykuł partnera

Udostępnij

Liczba rozwodów ciągle wzrasta. Małżonkowie wymagają coraz więcej od samych siebie, przez co rosną również ich oczekiwania wobec partnerów. W czasach dostępu do internetu i niezależności finansowej kobiet łatwiej podjąć decyzję o rozstaniu. Rozwód jest trudnym wydarzeniem dla obu partnerów. Najbardziej jednak rzutuje na dziecko, jego przyszłość i poczucie bezpieczeństwa.

Rozwód w rodzinie

Żadna para, decydując się na sformalizowanie swojego związku, nie myśli o rozwodzie. Małżeństwo zawierane jest w końcu „aż śmierć nas nie rozłączy”. Codzienne życie obfituje jednak w wyzwania, którym nie każde małżeństwo jest w stanie sprostać. Gdy w małżeństwie jest dziecko, kwestia rozwodu przestaje dotyczyć tylko dwojga dorosłych. Sposób, w jaki rozwód wpływa na dziecko w dużej mierze zależy zarówno od jego wieku, sposobu zachowania rodziców oraz stopnia, w jakim dziecko jest zaangażowane w kwestie okołorozwodowe. Należy pamiętać, że dziecko to nie spowiednik, a jego zadaniem nie jest wysłuchiwanie rozżalonego i zagniewanego rodzica. To oczywiste, że małżonkowie podczas rozwodu przechodzą trudny czas, dlatego warto wówczas porozmawiać ze specjalistą, a nie zwierzać się bezbronnemu dziecku, które dopiero kreuje swój światopogląd.

Jak rozwód rzutuje na przyszłość dziecka?

W przypadku małych dzieci rozwód rodziców odbiera im poczucie bezpieczeństwa. Są one bowiem silnie związane z mamą i tatą, nagłe odsunięcia od jednego z rodziców może wywołać lęki separacyjne, moczenie się w nocy, napady agresji, czy utratę wypracowanej samodzielności w higienie osobistej. W tym momencie bardzo istotne jest, aby stworzyć dziecku stały grunt, rutynę, która pozwoli mu na nowo zbudować poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście istotna jest również rozmowa zarówno rodziców z dzieckiem, jak i dziecka z psychologiem.

W przypadku dzieci w wieku nastoletnim reakcja na rozwód może być zupełnie inna. Nastolatkowie są już w pewnym stopniu niezależni od rodziców, mają swoje zajęcia i swój krąg znajomych. Decyzja o rozwodzie bywa przez nich postrzegana jako zdrada, niedotrzymanie obietnicy o utrzymaniu rodziny w całości. Dziecko uważa wówczas, że jeśli rodzice nie dopełnili swoich obowiązków, to ono też nie musi. Częściej przebywa poza domem, podkreślając swoją niezależność. Rozwód to trudny moment, dlatego warto skorzystać w tym czasie z usług psychologa. Dziecko może nie chcieć być „za karę” prowadzanym na wizyty, dlatego wśród nastolatków świetnie sprawdzają się konsultacje online.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości