sobota, 27 kwietnia, 2024

Sekrety Domku Loretańskiego. Śladem dziedzictwa praskich kapliczek

W niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone dziedzictwu kulturowemu praskich kapliczek. Tym razem poznamy sekrety Domku Loretańskiego, który znajduje się w kościele przy ul. Ratuszowej, najstarszej parafii na Pradze. Początek spotkania o godz. 16.

Kościół Matki Bożej Loretańskiej jest najstarszą praską świątynią, której historia sięga początków XVII wieku. Ocalała do dzisiejszych czasów kaplica stanowi skromną pozostałość po wielkim założeniu urbanistycznym, o czym była snuta barwna opowieść podczas wrześniowego spaceru szlakiem kapliczek Starej Pragi i wizyty w gościnnych progach Domu Generalnego Sióstr Loretanek.

Istniejący do dzisiaj Domek Loretański wzorowany był na słynnym Domie Maryi we włoskim Loretto. Jego wizerunek umieszczony został w herbie warszawskiej Pragi.

Podobnie jak przed tygodniem wykład poprowadzi Piotr Stryczyński. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 8 października 2023 r. tuż przed wejściem do kościoła Matki Bożej Loretańskiej przy ul Ratuszowej 5. Początek o godz. 16.

makieta pragi
Sala Historii Pragi. Makieta dawnego miasta. Na pierwszym planie kościół przy ul. Ratuszowej. Fot. KC/Przegladpraski.pl

W październiku odbędą się jeszcze dwa wykłady połączone z wystawą fotografii autorstwa Piotra Stryczyńskiego. Wystawa nosi tytuł „Kapliczki. Ocalmy od zapomnienia praskie dziedzictwo” i będzie prezentowana podczas kolejnych spotkań:

  • 14.10 o godz. 16:00 w Praskim Akademiku przy ul. Floriańskiej 3 A podczas wykładu „Kulturowe dziedzictwo podwórkowych i ulicznych kapliczek na Pradze-Północ”;
  • 22.10 o godz. 16:00 w Pałacyku Konopackiego (DK Praga) przy ul. Strzeleckiej 11/13 w czasie wykładu „Co dalej z praskimi kapliczkami”.

– Podczas spotkania w odrestaurowanym Pałacyku Konopackiego będziemy mieli okazję uczestniczyć w otwartej dyskusji mieszkańców i miłośników kapliczek na temat działań, jakie możemy podjąć, by te kruche, często stuletnie pamiątki zachować dla kolejnych pokoleń. Zapraszamy do przemyślenia rozwiązań, jakie mogłyby być omówione podczas tej dyskusji – zachęcają organizatorzy.

Zorganizowana przez Stowarzyszenie Kocham Pragę wystawa i cykl wykładów uzyskały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Przegląd Praski jest patronem medialnym projektu.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości