czwartek, 25 kwietnia, 2024

Straty wojenne warszawskiej Pragi. My też mamy rachunek dla Niemców

W czasie drugiej wojny światowej, jeśli chodzi o straty w zabudowie, warszawska Praga ucierpiała najmniej. Nie oznacza to jednak, że dzielnica z wojennej zawieruchy wyszła bez szwanku. Sprawdziliśmy jak dużym zniszczeniom uległa. 

W listopadzie 2004 r. Urząd m.st. Warszawy wydał specjalny dokument pt. „Raport o stratach wojennych Warszawy”. W raporcie została określona wartość strat poniesionych przez miasto i jego mieszkańców w czasie niemieckiej agresji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ucierpiała Praga.

Z raportu wynika, że straty w samej tylko zabudowie na Pradze i Saskiej Kępie to prawie 130 mln zł (wartość z 1939 r.). Według wyliczeń ówczesna kubatura, czyli suma powierzchni użytkowej i mieszkalnej, wynosiła 5854 m sześc., z czego Niemcy zniszczyli 2067 tys. m sześc.

W Raporcie są też wymienione dwa praskie kościoły, których starty wyceniono na 4 698 799 zł. Najbardziej ucierpiała katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana, zniszczono ok. 70 proc. zabudowy katedry. Kościół MB Loretańskiej przy ul. Ratuszowej w wyniku działań wojenny ucierpiał w ok. 40 proc.

Grafika: Kamil Ciepieńko/Przegląd Praski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości