poniedziałek, 15 lipca, 2024

Żabińscy uhonorowani tablicą na terenie zoo. Uratowali 300 osób

Udostępnij

Na terenie warszawskiego zoo odsłonięto tablice poświęconą Antoninie i Janowi Żabińskim, małżeństwu, którzy w trakcie wojny uratowali 300 ludzkich istnień. Tablica została odsłonięta z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów.

Tablica została umieszczona na Wilii „Pod Zwariowaną Gwiazdą”. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek, wiceprezydent Warszawy, Aldona Machnowska-Góra oraz dyrektor ogrodu Andrzej Kruszewicz.

Tablica upamiętnia Antoninę i Jana Żabińskich, którzy ryzykując własnym życiem stworzyli w warszawskim zoo azyl dla ponad 300 uciekinierów z warszawskiego getta i działaczy ruchu oporu prześladowanych przez Niemców.

Żabiński był dyrektorem ogrodu zoologicznego od 1928 r. Podczas niemieckiej okupacji, w opustoszałych pomieszczeniach ogrodu, ukrywał Żydów przemycanych z terenu getta. Żabiński osobiście brał udział w przemycie odwiedzając getto pod pozorem poszukiwania odpadów do karmienia świń, hodowanych wówczas na terenie ogrodu.

Amunicja schowana w zoo na wybiegu dla słoni

Dyrektor, jako aktywny członek ruchu oporu o ps. „Franciszek”, wykorzystywał ogród zoologiczny do celów konspiracyjnych o czym świadczy przechowywanie amunicji zakopanej na wybiegu dla słoni. Większą ilość materiałów wybuchowych ukrywano w szpitalu dla zwierząt. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie „Kińskim”.

W 1965 r. Antonina i Jan Żabińscy zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Fot. FB/WarszawskieZOO

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne