wtorek, 3 grudnia, 2024

Szczepienia. Czy warto się szczepić?

Udostępnij

Początek nowego roku szkolnego już za nami. Dla rodziców, szczególnie pierwszaków, to zupełnie nowy etap w życiu. Warto więc przybliżyć temat szczepień, które należy obowiązkowo wykonać.

Szczepienia dzieci w wieku szkolnym są prowadzone w szkołach lub punktach szczepień podstawowej opieki medycznej (POZ).

W szóstym roku życia należy wykonać szczepienia przeciw: błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio; w 10. roku – przeciw odrze, śwince i różyczce, a w 14. roku ponownie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Rodzice uczniów muszą przywyknąć do sytuacji, że są zobowiązani pilnować szczepień ochronnych swych dzieci aż do 19. roku życia.

To, że nie zapadamy obecnie na liczne choroby zakaźne, związane jest właśnie z obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi. To najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom infekcyjnym.

Jak długo działa szczepienie?

Odporność poszczepienna może trwać od roku do nawet kilkunastu lat, dlatego żeby ją przedłużyć, powtarza się podawanie kolejnych dawek szczepień. Oprócz obowiązkowych szczepień ochronnych należy wykonywać też badania bilansowe i przesiewowe u dzieci oraz młodzieży w wieku 6, 10, 14 i 18 lat.

Bilanse zdrowia dzieci to badanie lekarskie, które istnieje w Polsce od 1976 r. Są one obowiązkowe i wykonywane w wieku szkolnym. Mają na celu sprawdzić gotowość dziecka do pójścia do szkoły czy zakwalifikować je na konkretne zajęcia ruchowe, np. gimnastykę korekcyjną. Badanie te przeprowadza się w gabinecie poradni dzieci zdrowych lub w szkolnych gabinetach profilaktycznych.

Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w szkole zajmuje się pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania. Wykonuje ona testy przesiewowe, które pozwalają w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości w zakresie:

  1. rozwoju fizycznego (pomiary wysokości i masy ciała);
  2. układu ruchu (skrzywienia kręgosłupa, zaburzenia statyki ciała);
  3. zeza;
  4. ostrości wzroku;
  5. badania pod kątem daltonizmu (widzenie i odróżnianie barw);
  6. słuchu (wady wymowy);
  7. ciśnienia tętniczego krwi;
  8. kontrola stanu uzębienia.

Wszystkim dzieciom rozpoczynającym naukę życzę, by przedszkole i szkoła były przyjaznym, bezpiecznym miejscem radosnej nauki oraz wspierały rozwój Waszych pasji i talentów. Rodzicom zaś – wytrwałości i zapału w podejmowaniu nowych wychowawczych i edukacyjnych wyzwań!

Grażyna Prasek, wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Zdrowa Praga oraz przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Od lat związana z Przychodnią Dziecięcą przy ul. Otwockiej 1.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne