poniedziałek, 27 maja, 2024

Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego

Udostępnij

Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o.
Aleja Solidarności 67,
Centrala: tel. 22 818 50 61

Szpitalny Oddział Ratunkowy
Rejestracja: 22 555 12 39.

Przychodnia Przyszpitalna
Rejestracja: 22 555 11 85.

Historia Szpitala Praskiego

Historia Szpitala Praskiego sięga początków 19. Wieku, gdy podczas wojen napoleońskich istniejące w tym miejscu obiekty zamieniono na prowizoryczny lazaret wojskowy, czyli szpital polowy przeznaczony do opatrywania zranionych podczas walk i leczenia chorych żołnierzy. Potem powstały tu koszary, aż w końcu, w latach 1825-1830, budynki koszarowe zamieniono na lazaret. Gdy w 1866 roku w Warszawie wybuchła epidemia cholery, lazaret został przekształcony w szpital dla zarażonych. Gdy epidemia wygasła, podjęto decyzje o założeniu szpitala miejskiego pod nazwą Szpital Najświętszej Marii Panny na Pradze.

Pierwsza rozbudowa szpitala ruszyła w 1895 roku. Powstały dwa murowane budynki, a do terenu szpitalnego włączono przylegające tereny powojskowe. Powstał też oddział dla chronicznie chorych. W kolejnych latach kontynuowano rozbudowę szpitala, powstawały nowe obiekty, rozbudowywano infrastrukturę gospodarczą. W okresie międzywojennym szpital posiadał własną kotłownie, pralnie i kuchnie. W 1939 roku szpital został zbombardowany przez Niemców. W czasie okupacji placówka została przejęta przez Niemców, a personel szpitala włączył się w życie konspiracyjne, m.in. prowadzenie tajnego nauczania studentów medycyny.

Budynek szpitala przetrwał II wojnę światową. Odbudowano zniszczone obiekty, a szpital mógł dalej służyć mieszkańcom Warszawy.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne