piątek, 14 czerwca, 2024

Tężnia solankowa w Warszawie na pl. Hallera

Udostępnij

Tężnia na placu Hallera, na Pradze-Północ, jest pierwszą tężnią w Warszawie. Powstała w 2018 r. dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim. Pomysłodawcą jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy.

Praska tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny, po których spływa solanka rozbijając się o pojedyncze gałązki. Ten prosty proces wytwarza wokół mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, a także w przypadku ogólnego wyczerpania. Mikroklimat praskiej tężni charakteryzuje się właściwościami zbliżonym do klimatu morskiego.

Budowa pierwszej tężni w Warszawie. Praga-Północ, pl. Hallera
Budowa pierwszej tężni w Warszawie. Praga-Północ, pl. Hallera. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Jak działa pierwsza tężnia solankowa w Warszawie?

W specjalnych zbiornikach pod ziemią znajduje się solanka, która jest pompowana na szczyt drewnianej konstrukcji tężni. Następnie solanka spływa po gałęziach tarniny, odparowuje i tworzy delikatną mgiełkę. Tak powstaje mikroklimat, który charakteryzuje się bogactwem składników, takich jak jod, brom, sód, potas, wapń, magnez i żelazo.

Jak korzystać z praskiej tężni na pl. Hallera?

Przebywanie w okolicach tężni wpływa na dobre samopoczucie, a delikatny szum wody uspokaja i relaksuje. W bezpośrednim sąsiedztwie tężni należy przebywać nie dłużej niż 30 min. Najlepszy efekt inhalacji uzyskamy podczas wietrznego i słonecznego dnia, spacerując wokół konstrukcji.

Inhalacje budują odporność na długie zimowe miesiące: zapobiegają katarom, infekcjom gardła i krtani, chronią przed zapaleniem oskrzeli. Poprawiają też ogólną kondycję organizmu, działając antybakteryjnie i oczyszczająco.

Uwaga! z tężni nie powinny korzystać osoby:

 1. po zawale serca,
 2. z chorobami nowotworowymi,
 3. nadczynnością tarczycy,
 4. podwyższoną temperaturą,
 5. po przebytej gruźlicy,
 6. z wadami zastawek serca i chorobami naczyń wieńcowych.

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Tężnia na Pradze – najważniejsze informacje

 • długość tężni wynosi 10,70 m,
 • szerokość: 1,80 m,
 • wysokość: 3,90 m,
 • pojemność zbiorników: 10 m3.

Jak dojechać do tężni na placu Hallera?

W bezpośrednim sąsiedztwie tężni na placu przy ul. Dąbrowszczaków znajduje się przystanek autobusowy linii 135, 162, 166, 170, 212 i 338.

Solanka na Pradze-Północ pochodzi z Ciechocinka. Jest wydobywana z odwiertu nr XI z głębokości 414 m. W składzie solanki dominują chlorki oraz sód przy znaczącej zawartości składników leczniczych, takich jak jodków i fluorków, a także wapnia i magnezu. Solanka jest badana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Stężenie solanki na pl. Hallera wynosi ok. 6-8 proc.

Tężnia solankowa szybko zyskała popularność w mediach
Tężnia solankowa szybko zyskała popularność w mediach. Źródło: Zrzutka z ekranu TVN24.

Wyróżnienia i nagrody dla autora tężni na Pradze

W 2018 r. tężnia solankowa na pl. Hallera została nominowana do europejskiego konkursu „Innowacje w polityce”. – Dążymy do tego, aby Polskę reprezentowały możliwie najbardziej wartościowe, inspirujące i godne naśladowania projekty, dlatego zależy nam na Pańskim uczestnictwie w konkursie – napisali przedstawiciele Instytutu Innowacji w Polityce w liście do pomysłodawcy, Kamila Ciepieńko.

W 2019 r. praska tężnia została nominowana do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Tężnia zdobyła dwie nagrody w tym konkursie. Wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna 2018 roku oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne 2018 roku.

Pomysłodawcą budowy tężni jest Kamil Ciepieńko, północno-praski radny
Pomysłodawcą budowy tężni jest Kamil Ciepieńko, północno-praski radny

Warto wiedzieć o tężniach

 • Tężnia działa jak gigantyczny filtr powietrza, co oznacza, że na pl. Hallera jest najczystsze powietrze w Warszawie.
 • Nazwa „tężnia” wzięła się od nazwy procesu, który polega na zwiększaniu stężenia soli w solance.
 • Największe tężnie w Europie znajdują się w Ciechocinku. Największa z nich ma 15,8 m wysokości i 724 m długości.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne