sobota, 24 lutego, 2024

Tężnia solankowa w Warszawie na pl. Hallera

Tężnia na pl. Hallera, na Pradze-Północ, jest pierwszą tężnią w Warszawie. Pomysłodawcą tężni jest Kamil Ciepieńko, północno-praski radny. Tężnia powstała w 2018 r. dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim.

Praska tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki. Ten prosty proces wytwarza wokół mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, a także w przypadku ogólnego wyczerpania. Mikroklimat praskiej tężni charakteryzuje się właściwościami zbliżonym do klimatu morskiego.

Budowa pierwszej tężni w Warszawie. Praga-Północ, pl. Hallera
Budowa pierwszej tężni w Warszawie. Praga-Północ, pl. Hallera

Jak działa pierwsza tężnia solankowa w Warszawie?

W specjalnych zbiornikach pod ziemią znajduje się solanka, która jest pompowana na szczyt drewnianej konstrukcji tężni. Następnie solanka spływa po gałęziach tarniny, odparowuje i tworzy delikatną mgiełkę. Tak powstaje mikroklimat, który charakteryzuje się bogactwem składników, takich jak jod, brom, sód, potas, wapń, magnez i żelazo.

Długość tężni na Pradze wynosi 10,70 m, jest szeroka na 1,80 m i wysoka na 3,90 m. Pojemność zbiorników to 10 m3.

Solanka na Pradze-Północ pochodzi z Ciechocinka. Jest wydobywana z odwiertu nr XI z głębokości 414 m. W składzie solanki dominują chlorki oraz sód przy znaczącej zawartości składników leczniczych, takich jak jodków i fluorków, a także wapnia i magnezu. Solanka jest badana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Stężenie solanki na pl. Hallera wynosi ok. 6-8 proc.

Tężnia solankowa szybko zyskała popularność w mediach
Tężnia solankowa szybko zyskała popularność w mediach

Jak korzystać z praskiej tężni na pl. Hallera?

Przebywanie w okolicach tężni wpływa na dobre samopoczucie, a delikatny szum wody uspokaja i relaksuje. W bezpośrednim sąsiedztwie tężni należy przebywać nie dłużej niż 30 min. Najlepszy efekt inhalacji uzyskamy podczas wietrznego i słonecznego dnia, spacerując wokół konstrukcji.

Z tężni nie powinny korzystać osoby po zawale serca, z chorobami nowotworowymi, nadczynnością tarczycy, podwyższoną temperaturą, po przebytej gruźlicy, z wadami zastawek serca i chorobami naczyń wieńcowych. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Wyróżnienia i nagrody dla autora tężni na Pradze

W 2018 r. tężnia solankowa na pl. Hallera została nominowana do europejskiego konkursu „Innowacje w polityce”. – Dążymy do tego, aby Polskę reprezentowały możliwie najbardziej wartościowe, inspirujące i godne naśladowania projekty, dlatego zależy nam na Pańskim uczestnictwie w konkursie – napisali przedstawiciele Instytutu Innowacji w Polityce w liście do pomysłodawcy, Kamila Ciepieńko.

W 2019 r. praska tężnia została nominowana do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Tężnia zdobyła dwie nagrody w tym konkursie. Wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna 2018 roku oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne 2018 roku.

Pomysłodawcą budowy tężni jest Kamil Ciepieńko, północno-praski radny
Pomysłodawcą budowy tężni jest Kamil Ciepieńko, północno-praski radny
Warto wiedzieć o tężniach
  • Tężnia działa jak gigantyczny filtr powietrza, co oznacza, że na pl. Hallera jest najczystsze powietrze w Warszawie.
  • Nazwa „tężnia” wzięła się od nazwy procesu, który polega na zwiększaniu stężenia soli w solance.
  • Największe tężnie w Europie znajdują się w Ciechocinku. Największa z nich ma 15,8 m wysokości i 724 m długości.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości