poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nagroda architektoniczna 2018 dla tężni

Udostępnij

Podczas wczorajszej gali Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy praska tężnia na pl. Hallera zdobyła aż dwie nagrody. Wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne. Wśród wyróżnionych znalazło się też Centrum Praskie Koneser.

Tężnia solankowa powstała w 2018 r. dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim. Pomysł budowy tężni zgłosił Kamil Ciepieńko, radny ze Stowarzyszenia Kocham Pragę.

– Tężnia to przykład tego, jak niewiele potrzeba, aby ożywić miejsca, zwrócić je mieszkańcom – mówi Ciepieńko. – Jestem dumny, że mój pomysł zdobywa dziś warszawskie salony i wygrywa tak ważne dla miasta nagrody. To sukces nas, wszystkich mieszkańców Pragi. Dziękuję za to.

Projektantami tężni są Dorota Wachowska-Dyszkiewicz, Marek Kolasa, Piotr Kurpienik i Sławomir Wochniak.

Najlepsza przestrzeń publiczna w mieście 2018 roku

– Kiedy myślę przestrzeń publiczna, to czuję człowiek – powiedziała Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta, chwilę przed odczytaniem decyzji jury. – Najlepsza przestrzeń publiczna to taka, która jest przyjazna i dostępna, która integruje pokolenia, wzmacnia życie towarzyskie, poprawia samopoczucie, ale też taka, która jest bardzo dobra dla naszego zdrowia.

Tężnia na pl. Hallera przyczyniła się do ożywienia przestrzeni publicznej dzięki wprowadzeniu nieoczywistej funkcji w centralną część miasta po jego praskiej stronie – czytamy w uzasadnieniu nagrody. – Powstała nowa przestrzeń spotkań i wypoczynku. Tężnia przyciąga rzesze mieszkańców, wprowadzając klimat uzdrowiska na osiedlu Praga II. Projekt wpisuje się w dyskusję dotyczącą tworzenia zdrowego klimatu miasta, w którym kwestie czystego powietrza i ograniczenia wpływu zmian klimatycznych na życie mieszkańców mają kluczowe znaczenie.

Nagroda za rozwiązanie proekologiczne 2018 roku

– Po raz pierwszy w historii nagrody, spośród nominacji we wszystkich kategoriach, przyznano dwie nagrody specjalne. Podkreślają one rolę architektury w tworzeniu Warszawy dla wszystkich i przy świadomości odpowiedzialności za adaptację do zmian klimatycznych – tłumaczy Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Pierwsza nagroda, propagująca rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji, trafiła do Centrum Praskiego Koneser. Drugą – za rozwiązania proekologiczne – otrzymała tężnia na pl. Hallera, zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego. Obie nagrody, jak wspomniałem, przyznano spośród nominacji do nagród we wszystkich kategoriach.

W 2018 r. tężnia solankowa na pl. Hallera została też nominowana do europejskiego konkursu „Innowacje w polityce”.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne