Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi przy pl. Hallera na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. W budynku znajduje się restauracja i cukiernia.
Budynek ma siedem kondygnacji. Jest położony przy placu Hallera. Znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.
Sklepy i usługi w budynku
W budynku od strony pl. Hallera, w lokalu gdzie obecnie znajduje się restauracja Plac Hallera, wcześniej znajdowała się apteka. W lokalu obok działa Klub Złotego Wieku z ofertą dla seniorów oraz pracownia krawiecka.
Od strony ul. Jagiellońskiej znajduje się cukiernia „Specjały Regionalne”, wcześniej znajdowały się tutaj: cukiernia „Bajaderka”, sklep alkoholowy Dom Piwa.
W budynku mieściła się dawniej pracownia artystyczna rzeźbiarza Bogdana Chmielewskiego, o czym świadczy m.in. tablica na elewacji budynku.
Historia budynku
Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Został zbudowany w latach 1952-1956.
Elewację budynku przy ul. Jagiellońskiej 56 wykończono dwoma rodzajami piaskowca. Pierwsze dwie kondygnacje, mieszczące lokale użytkowe, obłożono grubo ciosanym zielonkawo-szarym piaskowcem o surowej, rustykalnej fakturze. Okładzina kontrastuje z gładkim żółto-beżowym kamieniem zastosowanym na trzech wyższych kondygnacjach oraz tynkiem, którym wykończono górną, cofniętą część budynku. Rytm kompozycji nadają proste betonowe kolumny w przyziemiu i zwieńczeniu budynku.
W sierpniu 2021 roku rozpoczął się pierwszy etap remontu elewacji budynku, który zakończył się w styczniu 2022 r. Prace polegały przede wszystkim na oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzupełnieniu kamiennych płyt, którymi jest obłożona elewacja zabytku. Podczas jego budowy wykorzystano dwa rodzaje piaskowca: grubo ciosany o szaro-zielonej barwie oraz żółto-beżowy. Połączenie różnych kolorów i faktur kamienia dało ciekawy efekt, który jednak stał się nieczytelny na skutek osiadłych na powierzchni zanieczyszczeń i wieloletniego braku remontów.
Prace konserwatorskie przywróciły wyrazisty, ciepły kolor płyt na wyższych kondygnacjach, które teraz kontrastują z ciemniejszym przyziemiem. Podczas prac przywrócono również pierwotną kolorystykę betonowych kolumn w dolnych kondygnacjach, która nawiązuje do naturalnej barwy
W styczniu 2023 roku rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku.
Informacje i ciekawostki
- W latach 1952–1992 budynek posiadał adres ul. Stalingradzka.
- Budynek ma wysokość 22 metrów.
Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Znajduje się na terenie układu urbanistycznego Osiedla Praga II wpisanego do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (decyzja nr 458/2010).
Położenie na mapie Warszawy