piątek, 26 kwietnia, 2024

W niedzielę na starem warszawskiem bazarze rozkwitnie handel. Będzie jak za dawnych lat

W najbliższą niedzielę na Bazarze Różyckiego znów będzie wielki handel. To, za sprawą pierwszej garażówki zorganizowanej w tym miejscu przez miasto. Koniecznie wpadajcie się wystawić albo przyjdźcie się obkupić – zachęcają pomysłodawcy wydarzenia.

Wyprzedaż garażowa na Bazarze Różyckiego przy ul. Targowej 54, odbędzie się w niedzielę 7 sierpnia w godz. 11.00-17.00. Do października mają odbyć się cztery takie wydarzenia.

– Chcemy odczarować odnowioną część bazaru i pomóc jej zaistnieć w świadomości mieszkańców. Celem naszych garażówek jest integracja mieszkańców pragnących odsprzedać, wymienić lub oddać przedmioty np. zabawki, książki, ubrania oraz promocja Bazaru Różyckiego jako miejsca handlu. Impreza zaplanowana na „Różycu” wpisuje się doskonale w miejski program rewitalizacji Pragi. Takie miejsca z ich niepowtarzalnym klimatem a jednocześnie po gruntowej rewitalizacji przekonują, że Warszawa to miasto wspaniale łączące nowoczesność i tradycję – mówi Maciej Wójtowicz, dyrektor Zarządu Praskich Terenów Publicznych w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Wstęp na imprezę – zarówno dla sprzedających, jak i kupujących – jest bezpłatny. Do handlu zostaną udostępnione wolne pawilony. Będzie też dużo miejsca dla sprzedających na zewnątrz.

Zapisy sprzedających do udziału w każdej z garażówek będą prowadzone do piątku poprzedzającego imprezę (do wyczerpania limitu miejsc). Należy wypełnić Kartę Rejestracyjną i przesłać ją na adres sekretariat.zptp@um.warszawa.pl lub złożyć osobiście w siedzibie Zarządu Praskich Terenów Publicznych przy ul. Burdzińskiego 7, w dni powszednie w godz. 8.00-15.00.

Bazar Różyckiego na warszawskiej Pradze

Bazar to warszawska historia i tradycja. Utworzył go Julian Józef Różycki – farmaceuta, właściciel kilku aptek i inwestor. W 1882 roku na kilku działkach powstało targowisko. Za oficjalną datę otwarcia bazaru uznaje się rok 1901. Wtedy to Różycki zdecydował o budowie siedmiometrowego błękitnego kiosku w kształcie syfonu, w którym umieścił punkt sprzedaży własnych wód gazowanych. Stał się on symbolem targowiska i jedną z praskich ikon. Został rozebrany na polecenie urzędników magistratu w 1935 r.

Dawniej na Bazarze Różyckiego handel odbywał się codziennie. KC/Przegladpraski.pl

Bazar był ostoją wolnego handlu w czasach PRL. Działa do dziś – część jest w rękach prywatnych, część należy do miasta. Miejski teren ratusz wyremontował – stanęły tu budki, których architektura dla wielu mieszkańców jest kontrowersyjna, wyrównano też chodniki, stworzono plac zabaw, na którym mogą pobawić się dzieci, gdy rodzice robią zakupy.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości