czwartek, 26 grudnia, 2024
WiadomościWydarzenia na Pradze. 10-11 lutego 2024 r.

Wydarzenia na Pradze. 10-11 lutego 2024 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

 10 lutego 2024 r. (sobota)

Na Urodziny Pragi: Najpiękniejsze kamienice – Brzeska, Targowa i Ząbkowska

Na spacerze obejrzymy najbardziej urodziwe i imponujące kamienice, powstające wraz z Pragą od najwcześniejszych; z lat dwudziestych lat wieku XIX wieku: te eklektyczne, bogato przyozdobione kiedyś historyzującymi dekoracjami; te secesyjne – choć najczęściej tylko częściowo; i te bardziej umiarkowane w detalu, czyli wczesno modernistyczne i wreszcie te, czarujące nas pięknem nieozdobionej bryły: funkcjonalistyczne. Choć stuletnie, ale często wyposażone od początku w windy i elektryczne dzwonki. Dziś często już mocno podupadłe przez wieloletnie zaniedbania. Jeśli nawet odnawiane, to niestety bez dbałości o detale, które są podczas remontu usuwane…

Zbiórka: Targowa 67, godz. 11.00

Urodziny w Stacji Pragi

Nadchodzą jedne z tych urodzin, na których sto lat śpiewać już nie wypada!

Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin naszej kochanej Pragi! W 1648 roku, król Władysław IV nadał naszej dzielni prawa miejskie, a my obok takiej okazji nie możemy przejść obojętnie!

Świętowanie zaczynamy już dziś, w piątek 9 lutego, Etno Jammem, a w sobotę zbierzemy się w miejscu dawnej zajezdni tramwajów konnych, aby życzyć naszej Pradze CONAJMNIEJ kolejnych 376 lat!

Tego dnia każdy znajdzie coś dla siebie. Cały dzień Stacja Praga będzie wypełniona przeróżną muzyką, a wszystko to za sprawą niesamowicie oryginalnych i charyzmatycznych wykonawców. Będzie też okazja, aby zdobyć nowe umiejętności dzięki oryginalnym warsztatom. Nie zabraknie wystaw, instalacji i doświadczeń.

Miejsce: Stacja Praga, godz. 14.30

Uroczysta Sesja Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

Przywilej lokacyjny został nadany Pradze 10 lutego 1648 r. przez króla Władysława IV. Nie tworzył całkowicie nowego tworu, ale formalnie nadawał prawa kształtującym się od jakiegoś czasu strukturom miejskim.

W ramach obchodów Urodzin Pragi zapraszamy na prelekcję Jarosława Kaczorowskiego o historii Pragi oraz recital zespołu Zima w Środku Lata.

Wstęp wolny.

Miejsce: plac Hallera 6, godz. 16.00

Wielkie otwarcie Domu ze Sztuką i Domu Antoniego

Będziemy się bawić, może nawet tańczyć, ale nie zabraknie też historii Pragi, bo ten dzień jest szczególny – tego dnia nadano Pradze prawa miejskie!

Miejsce: Dom ze Sztuką, ul. Jagiellońska 66, godz. 17.00

Boomers party | bal karnawałowy dla dorosłych

Spędź ostatki w Pałacyku Konopackiego na… Boomers party! Świętuj z nami 376. Urodziny Pragi i daj się ponieść gorącym kawałkom z lat 80. i 90. puszczanym przez DJ Kwazara, w międzyczasie popijając bezalkoholowego drinka przygotowanego przez profesjonalnego barmana. W tym czasie Twoimi dziećmi od 5 do 12 roku życia zajmie się nasza animatorka.

DJ Kwazar – czołowy zawodnik praskiej drużyny rozrywkowej jako zacięty bazarkowicz, zgrywus, pocieszny kurator, wyluzowany inżynier dźwięku, DJ i poginacz w kapeli Kosmiczni Warszawa. Cóż za radość, jakaż zabawa, gdy z głośników Kwaz co nada!

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 19.00

Wydarzenia organizowane w Muzeum Warszawskiej Pragi z okazji Urodzin Pragi:

10 lutego (sobota)

12.00-18.30Otwarte warsztaty, quiz wiedzy o Pradze, uroczyste odczytanie Aktu Urodzin Pragi

 Szczegóły:

Warsztaty: Kaletnicze Innowacje

Bransoletka z charakterem – Zapraszamy do wykonania autorskiej bransoletki na rękę. Jej bazą będą kolorowe materiały kaletnicze, a także kawałki skór oraz metalowa galanteria – kółka, ćwieki i napy.

Uwaga: bilety na ten warsztat tylko w kasie muzeum od godziny 10.00 w dniu 10.02.2024

11.00 – 14.00, trzy grupy po 8 miejsc: 11.00-12.00, 12.00-13.00 i 13.00-14.00

Warsztaty kaligraficzne – to propozycja dla tych, którzy chcą spędzić urodziny raczej w spokojnej, pełnej skupienia atmosferze. Inspiracją do warsztatu jest XVII-wieczny krój pisma użyty przy zapisie aktu lokacji Pragi. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli szansę lepiej poznać dawny sposób pisania i go poćwiczyć pod okiem ekspertki.

12.00-15.00 (limit 20 osób, bezpłatne wejściówki)

Urodzinowe broszki z filcu – na urodziny warto zrobić prezent również sobie albo komuś bliskiemu. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których samodzielnie będziecie mogli wykonać fantazyjną autorską broszkę filcowaną z zaprojektowanymi przez siebie zdobieniami. Warsztaty od 14 roku życia.

Dwie grupy po 15 osób: 12.00-14.00, 14.30-16.30, obowiązują bezpłatne wejściówki

Wspólne wyszywanie herbu Pragi – po dłuższej przerwie wracamy do tego ekscytującego wyzwania. Chcemy razem z mieszkańcami i mieszkankami odtworzyć tradycyjny herb Pragi, by móc prezentować go przy różnych okazjach. Do zajęć można dołączyć przez cały dzień warsztatów, ale obowiązuje limit osób.

12.00-18.00 z przerwą ok. 15.00, warsztaty otwarte, liczba miejsc ograniczona

Poważne sprawy: małe królewskie insygnia – król i królowa to bardzo ważna funkcja i potrzebuje właściwej oprawy. Dlatego, by lepiej poczuć się w tej roli, dzieci wspólnie z opiekunami będą mogły przygotować swoje berło i koronę. Do zajęć można dołączyć w dowolnym momencie, ale obowiązuje limit miejsc przy stole warsztatowym.

12.00-17.30, warsztaty otwarte, liczba miejsc ograniczona

Maski karnawałowe – w czasie warsztatów będzie można dowiedzieć się, jakie elementy powinny mieć tradycyjne maski karnawałowe, samodzielnie je zaprojektować i wykonać. Partnerem zajęć jest Ukraiński Dom.

14.30-17.30, limit 20 osób, obowiązują bezpłatne wejściówki

Upcyclingowe love – nowe nie znaczy lepsze. To główne założenie upcyclingu, czyli ponownego użycia pozornie zużytych rzeczy. Patchwork, wyszywanie i drobne szycie, zabawa klejami szewskimi i potężnym arsenałem zachomikowanych koralików, guzików i wstążek, stemplo-druk – takimi metodami i własnymi rękami będziemy tworzyć nowe życie ubraniom i dodatkom.

Dla osób które nie mają niczego, co by im się znudziło lub wymagało poprawy, proponujemy stworzenie autorskich fascynatorów ze skrawków tkanin z drugiego obiegu i krawatów.

Trzy grupy po 10 osób: 12.30-14.00, 14.00 -15.30, 15.30-17.00, obowiązują bezpłatne wejściówki

Urodzinowe sito – Na warsztatach będzie można samodzielnie wykonać, pod okiem artystów z Pracowni Wschodniej, napis nawiązujący do naszej najnowszej wystawy „Prawobrzeżne”. Przygotowaliśmy dla Was płócienne torby i ozdobne papiery. Można przynieść swoją koszulkę czy inną rzecz, na której macie ochotę zrobić sitodruk

12.00-18.00, warsztat otwarty do wyczerpania materiałów

Magnetyczne Prawobrzeżne – Stworzymy własnoręcznie magnesy prezentujące ulubione bohaterki wystawy “Prawobrzeżne”. Powstaną przy użyciu folii magnetycznej, farb, markerów i różnych dodatków: kawałków tkanin czy sztucznych kwiatków.

12.00-16.00, warsztat otwarty, nowa grupa co godzinę, obowiązuje limit miejsc

13.00- 14.00 Specjalne urodzinowe oprowadzanie po „Prawobrzeżnych” z kuratorką Jolantą Wiśniewską

17.00-18.00 – Quiz wiedzy o Pradze – jeśli chcesz się sprawdzić jako ekspert i ekspertka wiedzy o historii tej części Warszawy, zgłoś się! Zapisy na https://urodzinypragi.pl/

18.00 – 18.30 – Uroczyste odczytanie Aktu Urodzin Pragi – Chcemy na chwilę przenieść się do 1648 roku i wcielić się w szacowne grono przedstawicieli królewskich, którzy zgodzili się nadać Pradze prawa miejskie. Marta Gryko-Sokołowska, aktorka Teatru Baj, opracowała na wieczór urodzin tekst aktu lokacji Pragi. Przeczytamy go wspólnie z aktorami amatorami, razem z Wami i z….lalką w roli aktora.

Wstęp wolny.

11 lutego 2024 r. (niedziela)

Najpiękniejsze kamienice Nowej Pragi – Wileńska, Stalowa, Środkowa i Mała

Na spacerze odsłonimy tajemnice praskich podwórek i klatek schodowych, najpiękniejszych i najciekawszych kamienic przy Wileńskiej, Stalowej, Środkowej, Małej i Strzeleckiej. Przyjrzymy się kapliczkom, malowidłom i odbojom w bramach, posadzkom i kutym balustradom oraz dawnym mieszkańcom, prowadzonym przez nich warsztacikom, fabryczkom i odwiedzanym przez nich knajpom. Dowiemy się, jak się mieszkało tym, którzy mieli stupięćdziesięciometrowe mieszkania od frontu, a jak tym, którzy mieli jeden pokój dla całej rodziny na ostatnim piętrze, poddaszu lub suterynie.

Zbiórka: Wileńska 3, godz. 11.00

Wydarzenia organizowane w Muzeum Warszawskiej Pragi z okazji Urodzin Pragi

16.00 – 16.50 Urodzinowe oprowadzanie po wystawie głównej Muzeum Warszawskiej Pragi – Przejdziemy przez wystawę stałą Muzeum Warszawskiej Pragi, zwracając szczególną uwagę na te obiekty i informacje, które wskazują na historię samodzielnego miasta Praga oraz jej najbliższych sąsiadów.

17.00 – 18.00 Spotkanie z fotografem Jackiem Sielskim, autorem zdjęć Bazaru Różyckiego wykonanych w latach 70. i wernisaż wystawy jego autorstwa.

Jacek Sielski – jeden z najważniejszych fotografów tygodnika „Stolica”, współpracował m.in. ze Zbyszko Siemaszko. Fotografował Warszawę jako fotoreporter przez cały okres PRL. Zasłynął cyklem „Warszawska Praga”.

18.00 – 19.30 Po zakończeniu spotkania zapraszamy na pokaz filmu „Zawsze świeży pieniądz” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego, który dokumentuje historię Bazaru Różyckiego w okresie PRL. Obraz powstał w zeszłym roku i miał do tej pory dosłownie kilka publicznych pokazów! Film otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości