Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.
6 stycznia 2024 r. (sobota)
Najpiękniejsze kamienice Starej Pragi: Brzeska, Jagiellońska, Targowa, Ząbkowska. Spacer z przewodnikiem
Obejrzymy najbardziej urodziwe, imponujące kamienice, powstające wraz z Pragą od najwcześniejszych, z lat dwudziestych lat wieku XIX wieku: te eklektyczne, bogato przyozdobione kiedyś historyzującymi dekoracjami; te secesyjne – choć najczęściej tylko częściowo; i te bardziej umiarkowane w detalu, czyli wczesnomodernistyczne i wreszcie te czarujące nas pięknem nieozdobionej bryły: funkcjonalistyczne. Choć stuletnie, ale często wyposażone od początku w windy i elektryczne dzwonki. Dziś często już mocno podupadłe przez wieloletnie zaniedbania. Jeśli nawet odnawiane, to niestety często bez dbałości o detale, które są podczas remontu usuwane.
Zbiórka: Targowa 67, godz. 10.30
Wesołych Świąt Prago! | koncert świąteczny
Zapraszamy na koncert świąteczny w Teatrze Oratorium. Na scenie pojawią się młodzi wykonawcy, uczestnicy projektu edukacyjno-kulturalnego Urzędu Dzielnicy. Przez kilka tygodni uczniowie praskich szkół, którzy chcieli podszlifowactalent muzyczny lub obyć się ze sceną ćwiczyli i trenowali swój wokal, aby podczas Święta Trzech Króli wystąpić dla praskiej publiczności w repertuarze świątecznym.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: Teatr Oratorium, Kawęczyńska 53, godz. 17.00
7 styczeń 2024 r. (niedziela)
Najpiękniejsze kamienice Nowej Pragi – Wileńska, Stalowa, Mała, Środkowa. Spacer z przewodnikiem
Odsłonimy tajemnice praskich podwórek i klatek schodowych najpiękniejszych i najciekawszych kamienic przy Wileńskiej, Stalowej, Środkowej, Małej i Strzeleckiej. Przyjrzymy się kapliczkom, malowidłom i odbojom w bramach, posadzkom i kutym balustradom oraz dawnym mieszkańcom, prowadzonym przez nich warsztacikom, fabryczkom i odwiedzanym przez nich knajpom. Dowiemy się, jak się mieszkało tym, którzy mieli stupięćdziesięciometrowe mieszkania od frontu, a jak tym, którzy mieli jeden pokój dla całej rodziny na ostatnim piętrze, poddaszu lub suterynie.
Zbiórka: Wileńska 3, godz. 10.30