sobota, 14 września, 2024

Wystarczy biec przez 12 minut żeby sprawdzić swoją kondycję. Test Coopera

Udostępnij

W najbliższy poniedziałek mieszkańcy stolicy będą mogli sprawdzić swoją formę w warszawskim teście Coopera. Sprawdzian, który polega na 12-minutowym biegu, odbędzie się na terenie dawnej Skry na Ochocie. Podpowiadamy na czym polega test i gdzie można go przeprowadzić na Pradze-Północ.

Test Coopera to popularna na całym świecie próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Test polega na 12-minutowym nieprzerwanym wysiłku – można biec albo przeplatać odcinki biegu marszem. Chodzi o to, żeby pokonać w tym czasie jak największy dystans.

Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Np. na „dobrze” 30-letni mężczyzna musi pokonać 2300-2700 m, a po 50-tce wystarczy 2000-2400 m. Z kolei dla 20-letniej kobiety 1800-2200 m to „średnio”, a dla 40-letniej przebiegnięcie powyżej 2200 m to „bardzo dobrze”. Pełną tabele testu Coopera prezentujemy poniżej.

Organizatorem poniedziałkowego testu na terenie dawnej Skry (obecnie Ośrodka Wawelska), jest Aktywna Warszawa – sportowy oddział stołecznego Ratusza. Na teren ośrodka będzie się można dostać dwoma wejściami – przy zbiegu ulic Żwirki i Wigury z Wawelską albo od ul. Rokitnickiej. Jak informują organizatorzy: nie ma możliwości wjazdu samochodem na teren ośrodka.

Na test nie trzeba się wcześniej zapisywać, a udział w nim jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma imienny dyplom z wynikiem oraz butelkę wody Magnesia na mecie.

Test Coopera na Pradze-Północ. Gdzie biegać?

Aby przeprowadzić test Coopera nie musimy wcale jechać na daleką Ochotę. Wystarczy, jeśli znajdziemy bezpieczną i spokojną trasę o długości około 3 km. Trasa nie może prowadzić przez skrzyżowania, przejścia dla pieszych czy światła. Chodzi o to, aby nic nie przeszkodziło nam w 12-minutowym nieprzerwanym biegu.

Jedną z tras może być odcinek wokół zoo, którego trasa wiedzie chodnikiem wzdłuż ulic Starzyńskiego, Wybrzeże Helskie, Ratuszowa, Jagiellońska lub trasa nadwiślańska pomiędzy pawilonem edukacyjnym Kamień, położnym nad Wisłą na Golędzinowie, a mostem gen. Stefana Grota-Roweckiego. Obie trasy mają około 3 km. W dzień polecamy trasę wzdłuż Wisły, zaś dla osób biegających po zmroku lepszym rozwiązaniem będzie trasa wzdłuż ogrodu, z powodu lepszego oświetlenia drogi.

Jak przygotować się do biegu?

Najważniejsza jest rozgrzewka, która przygotuje organizm do wzmożonego wysiłku. Podskoki, wymachy rąk i nóg, kilka przysiadów i skłonów, to podstawa. Warto mieć w telefonie aplikacją, która zmierzy naszą odległość. Ustawiamy stoper na 12 min i biegniemy.

Test Coopera

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne