niedziela, 22 grudnia, 2024
WiadomościWydarzeniaZąbkowska, artystyczne zagłębie Pragi

Ząbkowska, artystyczne zagłębie Pragi

Udostępnij

Najbliższa sobota i niedziela, 16 i 12 lipca, to pierwszy weekend festiwalu Otwarta Ząbkowska na wyłączonym z ruchu fragmencie ul. Ząbkowskiej. Festiwal zajmie odcinek od ul. Targowej do Brzeskiej.

W ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska okoliczne podwórka i place zamienią się w teatry, pracownie twórcze, kluby poetyckie i miejsca spotkań. Ulica stanie się sceną dla różnorodnych działań kulturalnych Pierwsza edycja okazała się sukcesem i pokazała, jak mieszkańcy, artyści i prascy aktywiści potrafią współpracować na rzecz tej części Warszawy.

W sobotę, 16 lipca, dla uczestników festiwalu zagra Ragtime Jazz Band, odbędzie się spotkanie z literaturą północnoamerykańską oraz poetycki slam, czyli słowna potyczka poetów i performerów. W niedzielę, 17 lipca będzie można m.in. wysłuchać kapeli Warszawiaki, pospacerować z przewodnikiem po Pradze, czy też wziąć udział w warsztatach parzenia herbaty.

– Otwarta Ząbkowska zapowiada się, jako jedno z najciekawszych wydarzeń w stolicy tego lata – interdyscyplinarne, angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

Zmiany w ruchu drogowym

Ruch drogowy na ul. Ząbkowskiej zostanie zamknięty o północy z piątku 15 na sobotę 16 lipca, ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli 17 na poniedziałek 18 lipca. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej można ominąć jadąc ul. Brzeską i Białostocką do Targowej, a także Brzeską lub Markowską do Kijowskiej i Targowej. Taka organizacja ruchu będzie wprowadzana w lipcu w weekendy 23-24, 30-31; w sierpniu 6-7, 13-14, 20-21, 27-28.

Swoje trasy zmienią autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską; linii 156 – w kierunku Metra Młociny – z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską a następnie w Ząbkowską, a w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej. Natomiast autobusy linii 170 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku Ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego – pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – dojadą Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 roku?

Program rewitalizacji wpływa na rozwój prawej strony Warszawy na wielu płaszczyznach. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej strony – zaproponowane zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

źródło: UM

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości