poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Zimowa edycja Otwartej Ząbkowskiej. Zmiany w ruchu

W ciągu najbliższych dwóch dni (piątek i sobota) ulica Ząbkowska zostanie zamknięta dla ruchu. Zamiast samochodów, podobnie jak w wakacje, pojawią się artyści. To zimowa edycja odbywającego się od dwóch lat letniego festiwalu Otwarta Ząbkowska.

Wspólne gotowanie, koncert, literacki slam, warsztaty dla najmłodszych to tylko część atrakcji Otwartej Ząbkowskiej. – Wydarzenia będą odwoływać się do współistniejących niegdyś na Pradze kultur – zapowiadają organizatorzy. Jedno z najciekawszych odbędzie się w sobotę. Wzdłuż ulicy stanie stół, do którego mieszkańcy zaproszą odwiedzających ich gości. Biesiadę poprzedzi wspólne gotowanie.

W namiocie rozstawionym wzdłuż ulicy usłyszymy koncert pt.: „Wschód – Zachód: Przystanek Praga”, nawiązujący do wielokulturowości warszawskiej Pragi teraz i w przeszłości, do jej otwartości na różnorodne kultury oraz do jej gwarności ulicznej i artystycznej. Wystąpią artyści, którzy potrafią połączyć profesjonalne granie z prawdziwą energią gwarnej, targowej praskiej ulicy – Fantazio (Francja / Włochy /Węgry) i Nagual (Białoruś). Jan Kubicki stworzy z lodu „Praską Syrenkę”, a pracę artysty będzie można obserwować na bieżąco. Odbędzie się też Giełda Niechcianych Prezentów, różnorodne warsztaty dla dzieci i dorosłych, literacki slam, a także wystawy i spotkania z artystami.

Zimowa edycja jest kontynuacją odbywającego się od dwóch lat letniego festiwalu Otwarta Ząbkowska. Organizatorami są: Teatr Powszechny, Stowarzyszenie Hokuspokus, Fundacja Zmiana, Stowarzyszenie Warszawskie Bractwo Bartne oraz Stowarzyszenie My. Wydarzenie jest organizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy.

Zmiany w ruchu drogowym

Ruch drogowy zostanie zamknięty o północy z czwartku (5 stycznia) na piątek (6 stycznia). Samochody będą mogły tu wrócić w nocy z soboty (7 stycznia) na niedzielę (8 stycznia). Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej można ominąć jadąc ul. Brzeską i Białostocką do Targowej, a także Brzeską lub Markowską do Kijowskiej i Targowej.

Swoje trasy zmienią autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską; linii 156 – w kierunku Metra Młociny – z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską a następnie w Ząbkowską, a w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej. Natomiast autobusy linii 170 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku Ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego – pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – dojadą Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości