czwartek, 12 września, 2024

Zapomniane nekropolie Pragi

Udostępnij

Spacerując ulicami Pragi, warto wiedzieć, że w miejscu dzisiejszego skrzyżowania ulic Nussbauma, Darwina i Szanajcy, na osiedlu Praga II, był zlokalizowany cmentarz choleryczny. To nie jedyna zapomniana nekropolia.

Cmentarz znajdziemy na szczegółowych planach miasta, które powstały w związku z budową wodociągów i kanalizacji, tzw. planach Lindleya. Został utworzony prawdopodobnie w 1848 r. i działał do 1895 r.

Podobny cmentarz, który zachował się do dziś, znajduje się za nasypami torów kolejowych biegnących wzdłuż ul. Starzyńskiego, na wysokości basenów przy ul. Namysłowskiej.

Ciekawy artykuł znaleźliśmy w Gazecie Codziennej z 1859 r. Czytamy w nim:

W dniu 1 b. m. i r. o godz. 3ej po południu odbyło się poświęcenie nowo uporządkowanego cmentarza wyznania Ewangelicko-Augsburskiego na przedmieściu Praga położonego. Obrzędu poświęcenia po stosownej mowie dopełnił Jks. Otto, pastor, w obec. osób przybyłych na akt ten z Warszawy i okolic dość licznie, mimo przykrego deszczu.

Cmentarz ten obecnie należycie ogrodzonym i uporządkowanym został, a w środku jego stanął nowy krzyż z wyobrażeniem Pana Jezusa – donosiła gazeta.

Niestety, nie zachowały się żadne inne dokumenty ani mapy. Można się tylko domyślać, że cmentarz był położony pomiędzy ul. Jagiellońską a wschodnia granicą zoo, w okolicy ronda Starzyńskiego.

Źródło: Praga II. Nasza historia

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne