poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Akcja samorządowców wspierająca sprzedawców zniczy. „Zapalimy je 4 listopada”

Udostępnij

Samorządowcy z Pragi zaapelowali do mieszkańców, aby w tym roku szczególnie wspierać sprzedawców zniczy i kwiatów, którym pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany sprzedażowe. „Przed nami ważna rocznica. 4 listopada na Pradze stoczono bitwę w obronie Warszawy. Zapalmy znicze w miejscach pamięci.”

To pomysł przedstawicieli stowarzyszenia „Kocham Pragę”. – Przed nami ważna rocznica, 4 listopada obchodzimy 226. rocznicę „Rzezi Pragi„, warto w tym dniu zapalić znicz i położyć kwiaty w miejscach pamięci. Pamiętajmy o historii, wspierajmy też przedsiębiorców – mówi Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy.

Zgodnie z decyzją rządu, związaną z przeciwdziałaniem rozwojowi epidemii koronawirusa, warszawskie cmentarze zostały zamknięte na trzy dni. W odpowiedzi na apel sprzedawców kwiatów i zniczy, którzy zostali narażeni na gigantyczne straty, w stolicy ruszyła akcja solidarnościowa #kuppanchryzanteme zainicjowana przez stołecznych ratusz. Stowarzyszenie chce kontynuować akcję dalej, tym razem już lokalnie, na Pradze.

Radni „Kocham Pragę” zaapelowali, aby w związku z nadchodzącą rocznicą tragicznych wydarzeń sprzed 226 lat, otoczyć opieką miejsca pamięci na Pradze-Północ. 4 listopada 1794 r. podczas ostatniej bitwy insurekcji kościuszkowskiej, gdy wojska rosyjskiej atakujące Warszawę przełamały opór obrońców, na prawym brzegu Wisły dokonano masakry ludności cywilnej. W wyniku kilkugodzinnej fali mordów życie straciło około 20 tys. ludzi.

Przyłączamy się do apelu samorządowców. Poniżej przedstawiamy wykaz miejsc pamięci związanych z rocznicą „Rzezi Pragi”:

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne