227 lat temu na Pradze doszło do jednego z największy dramatów Warszawy. Rosjanie zamordowali kilkanaście tysięcy mieszkańców dzielnicy. Wydarzenia z 1794 r. określane są dziś jako Rzeź Pragi.
– Była czwarta nad ranem. Jeszcze nie wstał wilgotny i mglisty poranek. Niewykluczone, że Aleksander Suworow, dowódca wojsk rosyjskich walczących z insurekcją Kościuszkowską, wybrał świadomie taki dzień i taką godzinę. Praga jeszcze spała. Zaskoczeni ludzie nie zdążyli się zorganizować i pomyśleć o jakiejkolwiek obronie – pisała Danuta Szmit-Zawierucha na łamach „Przeglądu Praskiego”. Cały artykuł znajdziecie tutaj Wielka tragedia Pragi. Rzeź roku 1794.
W czasie kilkugodzinnej fali mordów zginęło od 13 do 20 tys. cywilnych mieszkańców Pragi. Masakra miała na celu wywołać popłoch na lewym brzegu Warszawy i bezwarunkową kapitulację miasta. Powstanie Kościuszkowskie upadło, a zaraz potem dokonano III rozbioru Polski, wymazując nasze państwo z oficjalnej mapy świata.
Plan uroczystości rocznicowych Rzezi Pragi
Obchody 227. rocznicy Rzezi Pragi rozpoczną się od Mszy Świętej w intencji Ofiar Rzezi Pragi (godz. 18) celebrowanej przez biskupa diecezji warszawsko-praskiej Romualda Kamińskiego. Msza odbędzie się w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika przy ul. Floriańskiej 3.
Po mszy, ok. godz. 19.15, uczestnicy przejdą pod Krzyż poświęcony Ofiarom Rzezi Pragi, gdzie nastąpi uroczystość złożenia wieńców (19.30). Wydarzenie zakończy przedstawienie historii Obrony Pragi oraz prezentacja wystawy historycznej na placu Wileńskim (ok. godz. 20.15).