Tężnia na placu Hallera, na Pradze-Północ, jest pierwszą tężnią w Warszawie. Powstała w 2018 r. dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim. Pomysłodawcą jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy.
Praska tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny, po których spływa solanka rozbijając się o pojedyncze gałązki. Ten prosty proces wytwarza wokół mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, a także w przypadku ogólnego wyczerpania. Mikroklimat praskiej tężni charakteryzuje się właściwościami zbliżonym do klimatu morskiego.
Jak działa pierwsza tężnia solankowa w Warszawie?
W specjalnych zbiornikach pod ziemią znajduje się solanka, która jest pompowana na szczyt drewnianej konstrukcji tężni. Następnie solanka spływa po gałęziach tarniny, odparowuje i tworzy delikatną mgiełkę. Tak powstaje mikroklimat, który charakteryzuje się bogactwem składników, takich jak jod, brom, sód, potas, wapń, magnez i żelazo.
Jak korzystać z praskiej tężni na pl. Hallera?
Przebywanie w okolicach tężni wpływa na dobre samopoczucie, a delikatny szum wody uspokaja i relaksuje. W bezpośrednim sąsiedztwie tężni należy przebywać nie dłużej niż 30 min. Najlepszy efekt inhalacji uzyskamy podczas wietrznego i słonecznego dnia, spacerując wokół konstrukcji.
Inhalacje budują odporność na długie zimowe miesiące: zapobiegają katarom, infekcjom gardła i krtani, chronią przed zapaleniem oskrzeli. Poprawiają też ogólną kondycję organizmu, działając antybakteryjnie i oczyszczająco.
Uwaga! z tężni nie powinny korzystać osoby:
- po zawale serca,
- z chorobami nowotworowymi,
- nadczynnością tarczycy,
- podwyższoną temperaturą,
- po przebytej gruźlicy,
- z wadami zastawek serca i chorobami naczyń wieńcowych.
Zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Tężnia na Pradze – najważniejsze informacje
- długość tężni wynosi 10,70 m,
- szerokość: 1,80 m,
- wysokość: 3,90 m,
- pojemność zbiorników: 10 m3.
Jak dojechać do tężni na placu Hallera?
W bezpośrednim sąsiedztwie tężni na placu przy ul. Dąbrowszczaków znajduje się przystanek autobusowy linii 135, 162, 166, 170, 212 i 338.
Solanka na Pradze-Północ pochodzi z Ciechocinka. Jest wydobywana z odwiertu nr XI z głębokości 414 m. W składzie solanki dominują chlorki oraz sód przy znaczącej zawartości składników leczniczych, takich jak jodków i fluorków, a także wapnia i magnezu. Solanka jest badana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Stężenie solanki na pl. Hallera wynosi ok. 6-8 proc.
Wyróżnienia i nagrody dla autora tężni na Pradze
W 2018 r. tężnia solankowa na pl. Hallera została nominowana do europejskiego konkursu „Innowacje w polityce”. – Dążymy do tego, aby Polskę reprezentowały możliwie najbardziej wartościowe, inspirujące i godne naśladowania projekty, dlatego zależy nam na Pańskim uczestnictwie w konkursie – napisali przedstawiciele Instytutu Innowacji w Polityce w liście do pomysłodawcy, Kamila Ciepieńko.
W 2019 r. praska tężnia została nominowana do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Tężnia zdobyła dwie nagrody w tym konkursie. Wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna 2018 roku oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne 2018 roku.
Warto wiedzieć o tężniach
- Tężnia działa jak gigantyczny filtr powietrza, co oznacza, że na pl. Hallera jest najczystsze powietrze w Warszawie.
- Nazwa „tężnia” wzięła się od nazwy procesu, który polega na zwiększaniu stężenia soli w solance.
- Największe tężnie w Europie znajdują się w Ciechocinku. Największa z nich ma 15,8 m wysokości i 724 m długości.