piątek, 29 marca, 2024

Domowa dzielnica. Mieszkańcy i władze zdają egzamin

Zamknięte szkoły, biblioteki i ośrodki sportu. Puste ulice. Mieszkańcy zdali egzamin. Władze Pragi-Północ pierwsze wprowadziły restrykcyjne zasady funkcjonowania dzielnicy w odpowiedzi na ryzyko rozprzestrzeniania się koronowirusa.

Urząd Dzielnicy Praga-Północ pierwszy wprowadził ograniczenia dla mieszkańców. Urzędnicy apelują, abyśmy jak najwięcej spraw załatwiali przez telefon, e-mail lub przez ePUAP. Jak założyć konto na ePUAP. W budynku urzędu mogą przebywać tylko te osoby, które odbierają akty urodzeń, zgonów, dowodów osobistych lub rejestrują pojazdy. Co ważne, osoby które nie dokonają w terminie rejestracji pojazdu, albo nie zgłoszą kupna lub sprzedaży auta, nie będą podlegać karze pieniężnej.

Zamknięte sklepy, biblioteki i ośrodki sportu

Z podobną inicjatywą zniesienia kar wyszły władze biblioteki publicznej na Pradze-Północ. Czytelnicy, którzy z powodu zamknięcia placówek nie mogli zwrócić wypożyczonych książek na czas, nie będą ponosili opłat za ich przetrzymanie. Zajęcia sportowe i kulturalne w Dzielnicowych Ośrodku Sportu i Rekreacji i w Domu Kultury Praga również zostały odwołane.

Większość sklepów na Pradze-Północ apeluje do klientów o wchodzenie do środka po dwie lub trzy osoby. W sklepach nie ma problemów z towarem, choć niektóre produkty znikają szybciej m.in. papier toaletowy czy mydło. W Galerii Wileńska otwarty jest tylko sklep Carrefour, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe m.in. pralnia. Lista lokali jest dostępna na profilu społecznościowym Galerii tutaj.

Zarząd Pragi-Północ stanął na wysokości zadania?

Dzielnica, żeby ograniczyć ryzyko zarażenia, zamknęła ujęcia wody oligoceńskiej: na terenie Szpitala Praskiego, przy pl. Hallera 8A, Łochowskiej 18 i Strzeleckiej 13A. – Te decyzje są niezbędne z powodów bezpieczeństwa – mówi Dariusz Wolke, wiceburmistrz dzielnicy. – Ale nie wszystkie miejsca można zamknąć przez zarządzenie, dlatego apelujemy o niekorzystanie z placów zabaw i siłowni plenerowych.

Czy zarząd dzielnicy stanął na wysokości zadania i zrobił wszystko, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa? Na to pytanie będzie można odpowiedzieć po zakończeniu epidemii, jednak trzeba już dziś zauważyć, że decyzje władz Pragi są przemyślane i potrzebne.

– Pierwszy raz stajemy przed zadaniem podejmowania decyzji i działań w tak trudnej sytuacji. We wszystkim co robimy przyświeca nam ochrona zdrowia i życia mieszkańców i urzędników, przy zachowaniu ciągłości pracy urzędu dzielnicy z uwzględnieniem najważniejszych funkcji. Sprawy, które mogą zaczekać załatwimy później. Najważniejsze są jednak czynności związane ze sprawami społecznymi, edukacyjnymi i zarządzaniem kryzysowym – mówi Dariusz Kacprzak, wiceburmistrz dzielnicy. Jak dodaje, Praga-Północ jako pierwsza wdrożyła restrykcyjne zasady funkcjonowania w urzędzie oraz na pierwszy plan postawiła prewencyjne działania związane z zamykaniem działalności DOSiRu, bibliotek, Domu Kultury i innych instytucji dzielnicowych.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.