czwartek, 28 marca, 2024

Pięć procent mieszkańców rozdzieliło budżet na Pradze [ANALIZA]

„Więcej drzew i krzewów dla Pragi”, „Zielone ściany i mniej betonu dla Pragi”, „Zielone podwórka dla Pragi” i „Nowa Zielona Praga” to tylko część projektów wybranych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego na Pradze. Czy rzeczywiście w naszej dzielnicy nie ma większych potrzeb?

Na Pradze na pomysły budżetu obywatelskiego zagłosowało 47 osób na każdy tysiąc mieszkańców. Taki sam wynik miało Bemowo. Gorsze wyniki miały tylko: Śródmieście i Targówek. Oznacza to, że o przeznaczeniu budżetu obywatelskiego na Pradze zdecydowało 4,7 proc. osób uprawnionych do głosowania. Przykładowo projekt „Wspólnie sprzątamy Nową Pragę” zdobył 520 głosów i został przeznaczony do realizacji.

Urząd miasta cieszy się, że z roku na rok w głosowaniu bierze coraz więcej osób (w tym roku w całej Warszawie w głosowaniu wzięło udział 109 025 mieszkańców, a 2019 r. – ponad 105 tys. mieszkańców, a w 2018 r. – ok. 90 tys. osób). Jednak warto podkreślić, że na Pradze-Północ ponad 95 proc. osób nie wzięło udziału w głosowaniu. Oznacza to, że w dużej części wybór projektów zależał od zorganizowania różnego rodzaju aktywistów.

Co ciekawe, w głosowaniu przepadły projekty, które mogą przydać się mieszkańcom, jak np. miasteczko ruchu drogowego, skatepark na Pradze czy monitoring uliczny dla skrzyżowania ul. Ratuszowej z ul. Jagiellońską. Mieszkańcy nie poparli również remontu sali sportowej na praskim Orliku czy remontu chodnika na odcinku rondo Starzyńskiego – przystanek Golędzinów.

– Musimy wyciągnąć z tego wnioski i w przyszłym roku bardziej promować budżet obywatelski wśród mieszkańców Pragi – mówi praski radny Kamil Ciepieńko. – Sytuacja, w której o podziale wspólnych pieniędzy decyduje co 20. mieszkaniec dzielnicy, jest wysoce niezadowalająca. Mam nadzieję, że w przyszłym roku odsetek głosujących znacznie wzrośnie.

W całej Warszawie w tej edycji warszawiacy zgłosili do budżetu obywatelskiego 2243 projekty. Do etapu głosowania zakwalifikowano łącznie 1503 projekty – 1397 dzielnicowych i 106 ogólnomiejskich. Do realizacji w przyszłym roku mieszkańcy wybrali 359 projektów – 18 ogólnomiejskich i 341 dzielnicowych. Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych w dzielnicy Śródmieście (31).

Najwięcej głosów zdobył projekt „Schronisko Na Paluchu – sala rehabilitacyjna dla zwierząt”. Aż 43 874 osoby oddały głos właśnie na ten projekt. Z kolei najdroższy zwycięski projekt to „Asfaltowe drogi dla rowerów”, którego koszt realizacji został oszacowany na 4 783 300 zł.

Witold Kołodziej

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości